Marupa (Simarouba) – ABC drewna egzotycznego

wtorek, 30 Sierpień 2016

Drewno egzotyczne wykorzystywane jest w budownictwie, w meblarstwie, a zwłaszcza w produkcji materiałów wykończeniowych. Jego przykładem jest Marupa.

marupa, simarouba, drewno egzotyczne

Czytaj całość »

Klaster drzewny

piątek, 19 Sierpień 2016

O konkurencyjności gospodarki na arenie międzynarodowej decyduje wiele czynników, między innymi kształtowanie i rozwój klastrów. Czym są klastry i jakie typy wyróżnia się w obrębie tego pojęcia?

klaster drzewny

Czytaj całość »

Dary natury: Herbata moringa

poniedziałek, 15 Sierpień 2016

Szeroki wybór herbat naturalnego pochodzenia sprawia, że trudno jest dokonać wyboru tej, która korzystnie wpłynie na nasz organizm. Wiele właściwości prozdrowotnych posiada jednak herbata z liści moringi.

Herbata moringa – działanie i właściwości

W herbatach z liści moringi tkwi bogactwo witamin i mikroelementów, znajdziemy bowiem w niej witaminy A, C, D i E oraz wapń, magnez, cynk, sód, potas i żelazo. Posiadają one działanie przeciwzapalne i odpornościowe. Zmniejszają problemy z bezsennością, poprawiają samopoczucie i są świetnym źródłem energii na cały dzień. Mają korzystny wpływ na tempo przemiany materii.

herbata moringa

Czytaj całość »

Dary natury: kwiat jaśminu

czwartek, 4 Sierpień 2016

Kwiat Jaśminu przepięknie wygląda i pachnie. Należy do gatunku pnączy lub niskich krzewów. Jakie właściwości mają takie kwiaty i do czego są zwykle wykorzystywane?

kwiat jaśminu

Czytaj całość »

Fernambuk – trwałe drewno przemysłowe

środa, 27 Lipiec 2016

Fernambuk, określany również jako pernambuk, to egzotyczny gatunek drewna, pozyskiwany z drzewa o równie egzotycznej nazwie brezylka ciernista, należącej do rodziny bobowatych i podrodziny brezylkowatych. Jest to drewno ciężkie, bardzo twarde i wytrzymałe, charakteryzujące się jednorodnym, ciemnoczerwonym lub ciemnofioletowym usłojeniem.
Femambuk znajduje zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie, snycerstwie, lutnictwie (głównie do wyroby smyczków) oraz w przemyśle okrętowym.

fernambuk, pernambuk

Czytaj całość »

Dary natury – olej moringa

poniedziałek, 25 Lipiec 2016

Pochodząca z Indii roślina moringa olejodajna to jeden z „superfoods”. Wykorzystywana była od wieków, między innymi w medycynie ajurwedyjskiej. Cała roślina ma wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze.

W medycynie naturalnej używa się korzeni, sproszkowanych liści, kwiatów, pędów i kory. Roślinę używa się także w kuchni i kosmetyce. Jeśli chodzi o ostatnie zastosowanie to do pielęgnacji urody używa się pozyskiwanego z ziaren drzewa – oleju moringa.

olej moringa

Czytaj całość »

Majau – azjatycki mahoń – ABC drewna

czwartek, 21 Lipiec 2016

Drewno Majau jest pięknym, twardym drewnem wykorzystywanym w stolarce i między innymi w produkcji pokryć podłogowych. Drewno to pochodzi z różnego rodzaju drzew. Jakimi właściwościami się odznacza i w jakich przypadkach najczęściej jest wykorzystywane w praktyce?

Nazwa i pochodzenie drewna majau

Drewno Majau nazywane również mahoniem azjatyckim jest drewnem liściastym pochodzącym przede wszystkim z Brunei i z wysp Borneo. Posiada podobne właściwości i rysunek słojów jak mahoń z mahoniowca amerykańskiego. Nazwa mahoń azjatycki zwykle wykorzystywana jest dla określenia majau w handlu.

majau drewno, azjatycki mahoń

Czytaj całość »

Owoce głogu

wtorek, 19 Lipiec 2016

Głóg to pospolity, mało wymagający krzew ciernisty, traktowany nieco po macoszemu ze względu na pokrywające go i nieprzyjemne w dotyku kolce. Rośnie niemalże na terenie całego kraju, także na glebach mniej urodzajnych, błotnistych lub gliniastych.
Jesienią krzewy obsypują się czerwonymi owocami. Wiele osób, kultywując tradycję przodków, wykorzystuje owoce głogu, w szczególny sposób doceniając właściwości zdrowotne, przede wszystkim bogactwo prowitaminy A i witaminy C.

owoce głogu

Czytaj całość »

Drewno owocowe – co powinniśmy o nim wiedzieć?

piątek, 15 Lipiec 2016

Drewno owocowe – z wiśni, śliwy, jabłoni czy gruszy, posiada wiele właściwości cennych dla człowieka. Jak może ono być stosowane w praktyce?

drewno owocowe, grusza

Czytaj całość »

Architektura drewniana

środa, 13 Lipiec 2016

Drewno od wieków stanowi ważny, a niekiedy podstawowy budulec w architekturze i wykończeniach wnętrz. Architektura drewniana ma bogatą historię i nadal jest wykorzystywana w praktyce.

architektura drewniana

Czytaj całość »