Stolarka i jej podział

sobota, 10 Grudzień 2016

Pod pojęciem stolarki i stolarstwa należy rozumieć wyrób różnego rodzaju przedmiotów z drewna. Osoby zajmujące się zawodowo stolarką to oczywiście stolarze.

stolarstwo, stolarka podział

Czytaj całość »

Świdośliwa (Amelanchier) – ABC drewna

środa, 30 Listopad 2016

Świdośliwa jest niedocenianym krzewem owocowym, który da się uprawiać także w Polsce. Może być alternatywą dla borówki amerykańskiej. Jakie jest jego zastosowanie?

świdośliwa, amelanchier

Czytaj całość »

Jak przechowywać drewno opałowe?

poniedziałek, 28 Listopad 2016

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych. Jest ono używane zarówno jako paliwo do pieców, jak i kominków. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie drewna, które należy chronić przed wilgocią, pleśnią, deszczem i śniegiem. W odpowiedni sposób należy także składować drewno opałowe w domu.

przechowywanie drewna opałowego, drewno opałowe

Czytaj całość »

Ciekawe budowle z drewna

środa, 23 Listopad 2016

Drewno to popularny materiał budowlano-wykończeniowy. Jego zalety były doceniane praktycznie już w starożytności. Istnieje wiele atrakcyjnych i niepowtarzalnych konstrukcji budowlanych z drewna, stanowiących niepodważalne dzieło architektury drewnianej.

architektura drewniana, metropol parasol

Czytaj całość »

Transportery rolkowe a wytrzymałość łożysk w zastosowanych rolkach.

wtorek, 15 Listopad 2016

transporter rolkowy

Zagadnienie związane z doborem łożysk w stosowanych rolkach (krążnikach, walcach) jest uwarunkowane maksymalna prędkością obrotową oraz obciążeniem statycznym i dynamicznym. Obciążenie wpływa na średnice rolki, grubość płaszcza i średnice ośki lub wałka a co za tym idzie na rodzaj i rozmiar łożyska. Prędkość w większości przypadków wyznacza nam klasę łożyska. Im większe omawiane parametry tym stawiamy większe wymogi produkowanym transporterom rolkowym a także samym rolkom (krążnikom). Przemysł drzewny narzuca pewien standard ze względu na zapylenie – łożyska obustronnie kryte, mile widziane dodatkowe uszczelniacze na rolkach (krążnikach). PENNY-DOBROSZYCE oferuje rozwiązania dopasowane do parametrów i warunków pracy. Stosujemy rolki własnej produkcji oraz rolki na specjalne wykonanie naszego niemieckiego dostawcy.

Lignofol – czym jest i do czego służy?

poniedziałek, 31 Październik 2016

Wyroby z drewna i jego pochodnych od zawsze cieszyły się dużą popularnością, która nie przeminie z pewnością jeszcze przez długi czas. Wraz z rozwojem przemysłu, w tym także stolarskiego, zainteresowaniem i uznaniem cieszą się coraz to nowsze i oferujące wiele możliwości rozwiązania. Jednym z nich jest lignofol. Czym jest, jak powstaje oraz do czego służy?

lignofol

Czytaj całość »

Wolemia szlachetna – ABC drewna

piątek, 28 Październik 2016

Wolemię szlachetną bez wątpienia nazwać można żywą skamieniałością – z tego względu, iż przez długi czas uznawana była za gatunek wymarły. Dopiero nieco ponad dwie dekady temu (w 1994 r) natrafiono na roślinę, której nie sposób było przyporządkować do znanych dotychczas klasyfikacji. Po dogłębnych analizach okazało się, że jest to właśnie wolemia szlachetna.

wolemia szlachetna

Czytaj całość »

Sortyment drewna

wtorek, 25 Październik 2016

Drewno ludzkość wykorzystuje od zarania dziejów, dlatego nie powinno nas dziwić, że wypracowane zostały konkretne normy i warunki powstawania materiałów drewnianych w tartakach. To właśnie te klasyfikacje określić możemy jako sortyment drewna. Idąc za definicją tego pojęcia możemy wskazać, że sortyment drewna to rodzaj drewna w zakresie spełnionych norm jakościowych, wymiarowych oraz charakteru przeznaczenia. Określić go można wyłącznie dla drewna wyrobionego, ściętego, które zostało posortowane.

sortyment drewna

Czytaj całość »

Lasy bagienne i ich specyfika

piątek, 21 Październik 2016

Lasy bagienne to siedliska leśne oraz bory usytuowane na podłożu torfowym, z wysoko położonym lustrem wody. Woda zazwyczaj posiada niewielką ilość składników pokarmowych. Powstawaniu lasów bagiennych sprzyja wysokie nawilgotnienie, a także okresowe zalewanie wodą. W grupie tej znajdują się lasy olchowe, nota bene, ich powstawanie zależy przede wszystkim od poziomu wód gruntowych oraz lasy łęgowe.

lasy bagienne

Czytaj całość »

Makore – grusza afrykańska

poniedziałek, 17 Październik 2016

Egzotyka staje się zauważalnym elementem naszej codzienności. Widać to między innymi branży budowniczej, gdzie wykorzystywane są gatunki drewna pochodzenia egzotycznego, wśród tych różnych propozycji między innymi grusza afrykańska Makore.

makore drewno, grusza afrykańska

Czytaj całość »