Drewno wężowe – charakterystyka i ciekawostki

czwartek, 27 Kwiecień 2017

Drewno wężowe (Piratinera guianensis) jest jednym z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna na świecie. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej twardości, a także wspaniałemu wyglądowi – pięknej barwie i deseniem przypominającym rzeczywiście skórę węża lub też cętki geparda. Właśnie dlatego inne, zagraniczne nazwy tego gatunku drewna to między innymi „Leopardwood”. Zwane jest także „Speckledwood”, czyli drewnem plamistym, upstrzonym. Czym się charakteryzuje i do czego nadaje?

drewno wężowe

Czytaj całość »

Dary natury: nalewka cytrynowa

piątek, 21 Kwiecień 2017

Cytryna jest owocem, który zna każdy – i choć nie każdy lubi jej samodzielny smak, dodajemy ją powszechnie do herbaty czy wody. Zwłaszcza w okresach zmniejszonej odporności organizmu i przy przeziębieniu – wszystko przez dużą zawartość witaminy C. Nalewka cytrynowa posiada podobne właściwości. W jaki sposób ją przygotować i dlaczego warto?

nalewka cytrynowa

Czytaj całość »

Drewno bocote prosto z Ameryki Południowej

piątek, 14 Kwiecień 2017

Drewno bocote jest jednym z najtwardszych gatunków – jednak popularnym, ponieważ niezwykle cenionym z uwagi na niesamowitą teksturę. Pochodzi z Ameryki Południowej i jest rozprowadzane na cały świat. Jego łacińska nazwa to Cordia elaegnoides, ale znane jest również pod angielską nazwą Mexico Rosewood. Co warto wiedzieć o tym drewnie i do czego je wykorzystywać?

drewno bocote, drewno egzotyczne

Czytaj całość »

Meble ogrodowe z palet

poniedziałek, 10 Kwiecień 2017

10Moda na ekologię zapanowała w każdej dziedzinie naszego życia – również w aranżacji wnętrz i ogrodów. Dlatego też coraz popularniejsze stają się meble z recyklingu, kupowane lub samodzielnie wykonane z jakichś pozornie niepotrzebnych już rzeczy – jak drewniane palety. Są oryginalne i łatwe w wykonaniu – trzeba jedynie zadbać o wybór odpowiednich palet, czyli takich, których deski nie są zniszczone. Do przygotowania wymarzonych mebli potrzebne nam jeszcze będą odpowiednie narzędzia – wkrętarka i wkręty, papier ścierny i szlifierka, impregnaty i pędzle oraz opcjonalnie farba (jeśli chcemy je pomalować). Jak je przygotować?

meble ogodowe z palet, meble z palet

Czytaj całość »

Drzewko pomarańczowe – charakterystyka i ciekawostki

czwartek, 6 Kwiecień 2017

Drzewko pomarańczowe tak naprawdę jest jedynie zwyczajowym określeniem grupy roślin z rodzaju cytrusów, należących do rodziny rutowatych. Rośliny te wyróżniają się owocami o pomarańczowej skórce oraz włóknistym miąższu, które są jadalne i zawierają mnóstwo witamin (w tym przede wszystkim witaminę C). Gatunki tych drzew pochodzą z Chin oraz wschodniej Azji, jednak rozpowszechniły się na całym świecie – są uprawiane dla owoców w przeszło 100 krajach, a można je hodować nawet w Polsce, choć niestety (z uwagi na warunki klimatyczne) zwykle jedynie w doniczkach, albo szklarniach. Co warto wiedzieć o drzewku pomarańczowym?

drzewko pomarańczowe

Czytaj całość »

Dary natury: nalewka z gruszek

poniedziałek, 3 Kwiecień 2017

Mimo, że alkohol ogólnie rzecz biorąc nie jest uznawany za zdrowy, lekarze przyznają zawsze, że spożywanie wina w odpowiednich ilościach wpływa pozytywnie między innymi na pracę serca. Podobnie jest z nalewkami, które przyjmowane dla smaku dosyć regularnie, lecz w niewielkich ilościach, posiadają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ostatnio coraz popularniejsza staje się nalewka z gruszek – jakie ma właściwości i jak ją wykonać?

nalewka z gruszek, gruszkówka, dary natury

Czytaj całość »

Drewno na gitarę

środa, 29 Marzec 2017

Gitara powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna, dla zapewnienia jej doskonałego brzmienia. Odnosi się to zarówno do gitar klasycznych, jak i elektrycznych. Jaki rodzaj drewna najlepiej będzie nadawał się na ten instrument muzyczny?

drewno na gitarę

Czytaj całość »

Dary natury: olejek cytrynowy

piątek, 24 Marzec 2017

Cytryna jest źródłem wielu ważnych witamin i mikroelementów. Stanowi również surowiec do produkcji olejku cytrynowego. Jakie są jego właściwości i gdzie jest wykorzystywany?

olejek cytrynowy

Czytaj całość »

Rodzaje obróbki drewna – gwintowanie drewna

wtorek, 21 Marzec 2017

Drewno jest materiałem wdzięcznym do obróbki, choć najtwardsze i najgęstsze jego gatunki wymagają wykorzystania do tego celu ostrych narzędzi. Jednym z rodzajów obróbki drewna jest gwintowanie.

Na czym polega gwintowanie drewna?

Wydawać by się mogło, że gwintowanie w drewnie jest prostą czynnością, wymagającą jedynie wywiercenia odpowiedniego otworu. Tymczasem gwintowanie jest znaczeni bardziej skomplikowane. To proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, które polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż linii śrubowej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zakończenia z gwintem dla drewnianych elementów.

gwintowanie drewna

Czytaj całość »

Klasy drewna konstrukcyjnego

piątek, 17 Marzec 2017

Drewno jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Produkowane są z niego przedmioty codziennego użytku, okna, drzwi, meble, a także wykorzystuje się je w budownictwie, szkutnictwie i do produkcji instrumentów muzycznych. W zależności od tego, jaki typ obróbki zostanie zastosowany, można uzyskać drewno konstrukcyjne odpowiedniej klasy.

klasy drewna klejonego

Czytaj całość »