Drewno abarco (Cariniana pyriformis)

poniedziałek, 6 Luty 2017

Drewno egzotyczne jest coraz bardziej popularne w Polsce, głównie z uwagi na jego ciekawy rysunek i kolorystykę oraz trwałość. Do tej grupy można między innymi zaliczyć drewno abarco.

Drewno abarco – nazwa, pochodzenie i występowanie

Abarco, nazywane również Cariniana pyriformis jest rodzajem drewna litego, pochodzącym z Ameryki łacińskiej. Często w Polsce można spotkać się z nazwą orzech boliwijski, orzech tropikalny, orzech peru albo kolumbijski mahoń, dla określenia tego rodzaju drewna. Abarco w Niemczech jest nazywane Jequitiva i to jego nazwa handlowa. Cariniana pyriformis jest gatunkiem drzewiastych roślin z rodziny Lecythidaceae. Występuje naturalnie w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Kostaryce i w Wenezueli. Z uwagi na utratę naturalnych siedlisk, jest to gatunek zagrożony.

drewno abarco

Czytaj całość »

Rodzaje obróbki drewna – Piłowanie drewna

czwartek, 2 Luty 2017

Drewno jest wdzięcznym materiałem, który łatwiej poddaje się obróbce przy użyciu narzędzi. Między innymi sposobem obróbki drewna będzie jego piłowanie.

piłowanie drewna

Czytaj całość »

Agba (Tola) – wyjątkowe drewno egzotyczne

wtorek, 31 Styczeń 2017

Coraz częściej spotykamy się z propozycjami drewna egzotycznego na naszym krajowym rynku. Wśród tych rodzajów drewna, na jakie można obecnie się natknąć znajduje się między innymi Agba, egzotyczne drewno, które pochodzi z Afryki Zachodniej i Południowo – Zachodniej. Przede wszystkim w Nigerii, Kongo, Zairze i Angoli. Drewno w naszym kraju spotykane również pod nazwą Tola.

agba, tola, drewno egzotyczne

Czytaj całość »

Piły do drewna i ich rodzaje

piątek, 27 Styczeń 2017

Drewno jest materiałem wdzięcznym do obróbki, przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. Służy wielu artystom do tworzenia przepięknych dekoracji, rzeźb i innych elementów aranżacji pomieszczeń. Jednocześnie z drewna można w prosty sposób, w domowym warsztacie wykonać piękne meble. Do tego celu potrzebne będą odpowiednie narzędzia, m.in. piły do drewna.

piły do drewna rodzaje

Czytaj całość »

Drzewo poziomkowe

wtorek, 24 Styczeń 2017

Drzewo poziomkowe określane jako chruścina jagodna nie jest to gatunek szczególnie popularny w naszym kraju, ale można się z tą propozycją coraz częściej spotkać przede wszystkim ze względu na duże zainteresowanie drewnem z innych krajów. Jeśli chodzi o chruścinę jagodną nazywaną drzewem poziomkowym występuje ono w regionie śródziemnomorskim przede wszystkim na terenie zachodniej Europy oraz w Azji.

drzewo poziomkowe

Czytaj całość »

Dary natury: miód akacjowy

czwartek, 19 Styczeń 2017

Naturalnym lekiem, który pozwala na zwalczanie infekcji różnego pochodzenia, jest miód. W szczególności będzie to miód akacjowy, który jest bogatym źródłem wielu pożytecznych dla zdrowia substancji.

miód akacjowy, akacja, robinia akacjowa

Czytaj całość »

Sklejka szkutnicza (szalunkowa)

poniedziałek, 16 Styczeń 2017

Pod pojęciem sklejki należy rozumieć płyty sklejone z nieparzystej liczby fornirów, gdzie włókna przylegają ściśle do siebie. Jedną z typów sklejek jest sklejka szkutnicza, nazywana również szalunkową.

sklejka szkutnicza, sklejka szalunkowa

Czytaj całość »

Drewno egzotyczne Ohia

piątek, 13 Styczeń 2017

Występujące na Hawajach drzewo egzotyczne Ohia dostarcza bardzo cennego surowca wykorzystywanego na przykład w stolarstwie. Czym charakteryzuje się takie drewno?

Ohia – nazwa, pochodzenie i występowanie

Drewno Ohia pochodzi od drzewa Ohia, nazywanego również Metrosideros polymorpha lub Lehua. To gatunek wiecznie zielonego, kwitnącego drzewa z rodziny mirtowatych, który jest gatunkiem endemicznym występującym wyłącznie na sześciu największych wyspach Hawajów. Drzewo Ohia osiąga wysokość 20-25 metrów – o ile ma sprzyjające warunki glebowe. W przeciwnym wypadku uzyskuje postać mniejszych krzewów. Produkuje przepiękne kwiaty w kolorze od ognistej czerwieni do żółci.

ohia, drewno egzotyczne

Czytaj całość »

Dary natury: nalewka lipowa

wtorek, 10 Styczeń 2017

Nalewka lipowa to przysłowiowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Aromatyczny zapach kwiatów lipy doskonale łagodzi wyrazisty zapach spirytusu. Przygotowanie nalewki wymaga czasu i pracy, jest to jednak wysiłek, który warto podjąć – nalewka lipowa korzystnie wpływa na zdrowie.

nalewka z lipy, kwiat lipy

Czytaj całość »

Impregnacja surowego drewna

piątek, 6 Styczeń 2017

Drewno znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Surowy materiał jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne, dlatego też konieczna jest impregnacja drewna. Surowe drewno najczęściej jest wykorzystywane podczas tworzenia zabudowy ogrodu oraz drewnianych konstrukcji budynków, m.in. szkieletowych i zrębowych.

impregnacja drewna surowego

Czytaj całość »