Treść główna

Porady Ciekawostki ABC drewna guatambu

ABC drewna guatambu

Guatambu to kolejny reprezentant egzotycznych gatunków drewna, który zdobywa w Europie – a więc także i w naszym kraju – ogromną popularność. Pochodzi on z centralnej i południowej Ameryki, gdzie spotykany jest także pod nazwami Kyrandy, Ivory Wood czy Yomo Dehuero. Podobnie, jak inne pochodzące z tych regionów gatunków, wykazuje cechy, które sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany w przeróżnych gałęziach przemysłu.

guatambu

Guatambu – charakterystyka

Najbardziej charakterystyczną cechą drewna guatambu jest jego kolor – o ile większość gatunków egzotycznych przybiera raczej ciemne barwy, w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Drewno guatambu jest bowiem barwy dość jasnej, obierając różne odcienie żółci, bieli czy beżu, dlatego też jedną z jego nieoficjalnych nazw jest, dobrze zresztą oddające jego specyfikę, drewno kości słoniowej. Pod względem kolorystyki jest on łatwy do pomylenia z brzozą czy klonem, jednak jego mocne, charakterystyczne usłojenie sprawia, że doświadczony stolarz już po chwili będzie wiedział, że ma do czynienia guatambu. Ciekawego wyglądu tego drewna dopełnia przebieg jego włókien, które mogą być bardzo faliste.

Jako drewno egzotyczne, guatambu jest przede wszystkim gatunkiem bardzo odpornym. Duża zawartość naturalnych olejów sprawia, że nie potrzebuje ono zbyt częstej impregnacji i samemu dobrze daje sobie radę z wilgocią czy promieniami słonecznymi. Drewno guatambu w o wiele mniejszym stopniu jest też narażone na działanie czynników biologicznych, takich jak owady, bakterie czy zgnilizny. Jest ponadto również materiałem o bardzo dużej twardości, dzięki czemu nawet najbardziej intensywne użytkowanie nie powinno zostawić na jego powierzchni wyraźnych śladów. Do jego popularności przyczyniła się też niewątpliwie łatwość jego obróbki – guatambu bez problemów poddaje się toczeniu, szlifowaniu czy frezowaniu.

guatambu

Drewno guatambu – zastosowanie

Dzięki swojej twardości i odporności, guatambu jest dziś uważane za jeden z najlepszych gatunków do produkcji podłóg i parkietów, tarasów czy mebli ogrodowych. Brak problemów przy obróbce pozwala na wykonanie z niego także elementów ozdobnych, rękojeści narzędzi czy niektórych części sprzętu rolniczego – to ostatnie zastosowanie jest szczególnie często spotykane w ojczyźnie guatambu, a w państwach południowej Ameryki od lat stosuje się narzędzia wykonane z tego drewna.

Jak nietrudno się domyśleć, guatambu nie należy do najtańszych surowców – metr kwadratowy parkietu wykonanego z tego drewna to koszt około trzystu złotych, a komplet mebli może nas kosztować nawet dwadzieścia tysięcy złotych.

Zdjęcia: Wikipedia, woodworkerssource.