Treść główna

Porady Ciekawostki Akacja – ABC drewna akacjowego

Akacja – ABC drewna akacjowego

Drewno akacjowe pozyskuje się z drzew należących do gatunku robinia akacjowa, mylnie nazywanego niekiedy po prostu akacją. Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Północnej, skąd rozprzestrzenił się do upraw na całym świecie, najlepiej zaś przyjął się w południowo-środkowej części Europy, gdzie robinia akacjowa tworzy gęste drzewostany, wykorzystywane przez Węgrów i Rumunów do uprawy winorośli. W uprawie przemysłowej znaleźć można blisko dwadzieścia podgatunków, wśród których w naszym kraju najczęściej występują robinia lepka, szczeciniasta oraz pośrednia.

akacja, drewno akacji

Akacja – występowanie i charakterystyka

Robinie akacjowe należą do sporych drzew, jednak zarówno w Polsce, jak i i pozostałych krajach Starego Kontynentu nie osiągają takich rozmiarów, jak w swojej ojczyźnie – w Kanadzie i Stanach drzewa te mogą bowiem osiągać aż trzydzieści metrów wysokości. Robinia charakteryzuje się niecylindrycznym kształtem i rzadko wyrasta prosto. Rośnie raczej wolno i zanim osiągnie wymagane rozmiary mija zazwyczaj wiele lat.

Robinia akacjowa ma cienką korę o barwie szarej bądź lekko brązowej. Drzewa tego gatunku nie posiadają wyraźnie oddzielonych bielu od twardzieli. Ten pierwszy w stanie świeżym cechuje się żółtawą barwą, drugi zaś posiada kolor znacznie ciemniejszej żółci, przechodząc miejscami w odcień jasnobrązowy. Wyraźny i charakterystyczny rysunek sprawia, że drewno akacji ma duże walory dekoracyjne. Akacja nie ma łatwo wyczuwalnego i rozpoznawalnego smaku i zapachu. Drewno to jest giętkie i elastyczne, trudno ulega uszkodzeniom, dzięki czemu robinię nieraz porównuje się ją do dębu – drewno dębowe ma bowiem bardzo podobne właściwości.

akacja, drewno akacji

Drewno akacjowe – obróbka i suszenie

Robinia dobrze nadaje się do obróbki takiej jak toczenie czy frezowanie, aczkolwiek z uwagi na swoją twardość może sprawiać problemy przy łączeniu za pomocą gwoździ i wkrętów – dlatego też przed przystąpieniem do takiej pracy wymagane jest wykonanie wstępnych otworów. Drewno robinii akacjowej suszy się stosunkowo dobrze, suszenie drewna akacjowego może przebiegać dość powoli. Warto pamiętać także, że podczas suszenie dojść może do wszelkiego rodzaju wypaczeń, w związku z czym zalecana jest ostrożność. Akacja należy do najbardziej trwałych gatunków drewna, dobrze znosi także przebywanie w wodzie.

Akacja – zalety i wady

Akacja to drewno doskonale wyglądające i bardzo wytrzymałe, co z pewnością jest ich największymi zaletami. Za wady poczytać można trudności, jakie sprawić może ona, jeśli chodzi o takie czynności jak obróbka mechaniczna drewna. Warto pamiętać, że drewno robinii może powodować zapalenie śluzówek i problemy ze skórą.

akacja, drewno akacji

Drewno akacjowe i jego zastosowanie

Wraz z takimi gatunkami jak wspomniany przed chwilą dąb, sosna czy buk, drewno akacji należy do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych krajowych gatunków. Używa się je między innymi do produkcji oklein, a także w branżach farbiarskiej i garbarskiej. Z uwagi na dużą wytrzymałość i elastyczność, drewna akacjowego używa się także do budowy konstrukcji górniczych, masztów i beczek, a także sprzętu sportowego. Akacja powszechnie wykorzystywana jest również w snycerstwie. Ceny tarcicy akacjowej oscylują wokół tysiąca dwustu złotych za metr sześcienny.

Zdjęcia: Sxc, Wikipedia.