Treść główna

Porady Ciekawostki Brzoskwinia zwyczajna i jej drewno

Brzoskwinia zwyczajna i jej drewno

Drewno ma niezwykle szerokie zastosowanie i praktycznie każdy gatunek drzewa ma swoje specyficzne cechy, które mogą sprawić, że będzie ono w taki czy inny sposób wykorzystywane. Nie inaczej jest również, gdy chodzi o brzoskwinię zwyczajną, która nie tylko daje pyszne owoce, ale również ma swoje zastosowanie w przemyśle.

brzoskwinia zwyczajna, drewno brzoskwiniowe

Brzoskwinia zwyczajna czyli Prunus persica

Jak podaje nam systematyka brzoskwinia zwyczajna to roślina, która pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin. Osiąga formę drzewa, które wzrasta do około 6 metrów, z pniem, który ma około metr średnicy. Drzewo brzoskwini żyje około 30 lat, obecnie roślina występuje wyłącznie jako uprawa, nie ma miejsca, gdzie rośnie dziko. Przeniesiona z Chin do Europy do miejsc, które mają stosunkowo ciepły klimat, utrzymywana jako źródło owoców. Kora jest ciemnobrązowa, u dołu osiąga kolor czarny, charakterystyczne jest to, że jest spękana podłużnie.

Zobacz także: jabłoń – drewno jabłoni

Drewno brzoskwiniowe – charakterystyka

W przypadku brzoskwini zwyczajnej ilość uzyskiwanego drewna nie jest znacząca ze względu na ograniczoną wielkość drzewa i zazwyczaj niezbyt rozbudowany pień. Drewno charakteryzuje się jasnym kolorem i dość znaczącą miękkością, dlatego nie jest raczej wykorzystywane do przygotowywania mebli czy parkietów. Ze względu na to, że roślina nie rośnie dziko, zastosowanie drzewa brzoskwini zwyczajnej nie jest powszechne, drzewa są utrzymywane ze względu na rodzące owoce.

brzoskwinia zwyczajna, drewno brzoskwiniowe

Drewno brzoskwiniowe – zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie drewna nadaje się ono jako drewno opałowe. Przede wszystkim jednak polecane dla miłośników własnych wyrobów wędliniarskich. Drewno z brzoskwini nadaje się idealnie do wędzenia, nadaje charakterystyczny aromatyczny smak. Można je zastosować między innymi przy wędzeniu serów ze względu na lekki, nieco słodkawy smak jaki będzie można dzięki nim uzyskać. Do wędzenia używa się drewna sprzedawanego w kawałkach. Niekiedy mogą się również pojawić propozycje z tego drzewa w formie trocin, jednak nie sprawdzą się one od strony praktycznej, nie uzyska się bowiem charakterystycznego aromatyzującego efektu.

Zobacz także: drewno do wędzenia