Treść główna

Porady Ciekawostki Brzoza – ABC drewna brzozy

Brzoza – ABC drewna brzozy

Drewno brzozowe wytwarzane jest z drzew oraz krzewów należących do gatunków brzozowatych, które rosną w lasach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Brzozy brodawkowate rosną niemal w całej Europie. Drzew tych nie znajdziemy jedynie w lasach greckich, hiszpańskich oraz na północy Włoch. Występują one w Azji Mniejszej, na zachodzie Syberii oraz na Kaukazie.

brzoza, drewno brzozowe

W Polsce występuje 7 gatunków brzozy. Najpopularniejsze są wspomniane już brzozy brodawkowate – większość drewna trafiającego do produkcji przemysłowej pochodzi właśnie z tego gatunku.

Gatunki brzozy

Szacuje się, że na świecie rośnie aż 120 gatunków brzozy. Czterdzieści odmian znajdziemy w lasach położonych na półkuli północnej. Najpopularniejsza jest brzoza brodawkowata (brzoza biała, brzezina). Popularna jest także brzoza gruczołkowata, której cechą charakterystyczną jest wysokość sięgająca 30 metrów. W polskich lasach spotykana jest również brzoza karłowata, ojcowska, omszała, czarna oraz brzoza Szafera.

Drewno brzozy – charakterystyka

Drewno brzozowe jest miękkie, niezbyt ciężkie i bezzapachowe. Jego kolejną cechą charakterystyczną jest elastyczność, ciągliwość i giętkość. Włókna najczęściej przebiegają tutaj faliście, są gęste i równomiernie rozłożone.

Barwa drewna

Brzoza posiada charakterystyczny odcień drewna. Jest ono żółto-białe, rzadziej czerwonawo-białe. Drewno brzozowe lekko błyszczy. Wewnątrz pnia widoczne są plamki rdzeniowe. Sam rysunek najczęściej jest gładki lub posiada delikatne prążki. Niektóre gatunki posiadają drewno o dekoracyjnym rysunku (np. brzozy szwedzkie czy finlandzkie).

Trwałość drewna

Drewno brzozowe charakteryzuje się niewielką trwałością i jest szczególnie podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz atak grzyba bądź zniszczenia przez owady. Jednocześnie wykazuje odporność na kwasy.

brzoza, drewno brzozowe

Suszenie drewna

Suszenie tego gatunku drewna wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ brzoza ma tendencję do pęknięć. Zbyt szybkie suszenie może spowodować wypaczenia drewna. Cechą charakterystyczną jest także praca drewna w zetknięciu z wilgocią. Dobrze wysuszone jednak nie pęka.

Drewno brzozowe – wady i zalety

Zaletą drewna brzozowego jest przede wszystkim jego charakterystyczny kolor oraz podatność na obróbkę mechaniczną. Z powodzeniem można do obróbki używać narzędzi ręcznych oraz maszyn do drewna. Brzoza doskonale nadaje się do toczenia oraz łatwo można ją sklejać. Kolejnym atutem jest bardzo łatwa obróbka powierzchni. Wystrugana powierzchnia jest połyskliwa, bez problemu można ją pokryć lakierem czy wypolerować.
Wadą tego gatunku drewna jest zaś ciemna twardziel. Podatność na ataki grzybów czy owadów prowadzi także do częstego gnicia oraz przebarwienia. Na drewnie brzozowym często widoczne są również pęknięcia powstałe wskutek mrozu oraz chodniki wydrążone przez szkodniki.

Zastosowanie drewna brzozy

Drewno brzozowe wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji oklein, płyt wiórowych czy pilśniowych. Nadaje się również do produkcji mebli, okładzin oraz parkietu. Częstym zastosowaniem brzozy jest także przemysł celulozowy i papierniczy. Ponadto z tego gatunku drewna wytwarzane są kołki, uchwyty, rozmaite skrzynki oraz sprzęt sportowy.

Ciekawostki

Najlepszą jakość drewna uzyskamy z drzew ścinanych zimą. Polecane jest także grube korowanie oraz zraszanie podczas składowania.
Z brzozy pozyskiwany jest zdrowy sok. Na wiosnę we własnej ogrodowej brzozie można wbić kranik i pozyskiwać ten dar natury. Czytaj więcej o soku brzozowym.