Treść główna

Porady Ciekawostki Buk – doskonały w budownictwie drewnianym

Buk – doskonały w budownictwie drewnianym

Buk to jeden z najpowszechniej występujących gatunków drzew w Polsce, pomimo tego, że ma on stosunkowo wysokie wymagania klimatyczno-glebowe. Rośnie on niemalże w każdym lesie liściastym, a na potrzeby przemysłowe różne gatunki buka się uprawia. Buk rośnie powoli, osiągając maksymalnie wysokość nawet czterdziestu metrów, przy średnicy pnia dochodzącej do półtora metra. Kora buka jest bardzo charakterystyczna – gładka i o zielonym lub srebrzystoszarym zabarwieniu. Do czego stosowane jest drewno bukowe?

 buk


Drewno bukowe charakteryzuje się dość wysoką gęstością pozorną, na poziomie około 720 mg/m3, przy 15% wilgotności surowca, co jest wartością zbliżona do dębu. Jest to też drewno twarde, buczyna uzyskuje wynik 78MPa w pomiarach metodą Janki. Wynik ten stawia buczynę wyżej niż nawet wiąz, orzech, jesion, klon i dąb, z krajowych gatunków drzew tylko grusza, robinia akacjowa oraz grab są minimalnie twardsze.

Właściwości mechaniczne buku

Buczynę bardzo wygodnie można obrabiać mechanicznie. Jest to drewno podatne na wszystkie metody obróbki, w tym skrawanie i łuszczenie. Łatwo też łączy się je za pomocą śrub i gwoździ, jednak w tym przypadku zalecane jest stosowanie wstępnego nawiercania, celem uniknięcia pęknięć. Również nie jest problemem klejenie buczyny.
Problemem jest niestety skłonność buczyny do pękania przy suszeniu, trzeba też uważać na powstawanie wypaczeń. Największą wadą buczyny są jednak fałszywe twardziele, których nie da się impregnować. Poza tym stosunkowo często występują w tym drewnie krzywizny, skręty włókien i niecylindryczność. Pomimo wysokiej twardości, buczyna nie jest materiałem specjalnie trwałym – bardzo łatwo ulega ona zgubnemu wpływowi szkodników i grzybów, również niekorzystne warunki atmosferyczne potrafią szybko pogorszyć stan drewna, jeśli nie jest skutecznie zabezpieczone.

buk

Buk – zastosowanie

Buczyna ma wiele zastosowań w przemyśle i budownictwie. Jest to bardzo popularny materiał na okleiny, sklejki, drewno prasowane i płyty spajane (takie przetworzenie pozwala zachować świetne właściwości mechaniczne drewna, rezygnując przy tym z niskiej trwałości i podatności na szkodniki). Wykorzystanie buczyny jednak się to takiego przetwórstwa nie ogranicza. To również użyteczny surowiec do produkcji rozmaitych przyrządów sportowych, beczek, skrzynek, ławek, progów, zabawek, elementów takich jak uchwyty i innych. Buk jest niezastąpiony w budownictwie ziemnym, wodnym i wysokim – zarówno, jako materiał konstrukcyjny, jak i narzędzie (do robienia szalunków, podpór itp.).
Co ciekawe, z buku uzyskuje się wiele przydatnych materiałów, jak wełnę drzewną, papier, celulozę, ocet drzewny, węgiel drzewny oraz olej smołowy. Najczęściej jednak, buczynę widzimy w domach – jest to drewno twarde, a więc świetnie spisuje się w roli parkietu, a poza tym łatwo się je obrabia, także giętarsko, co sprawia, że jest ono idealnym surowcem do wyrobu mebli.

Cena parkietu bukowego to co najmniej 60 zł za metr kwadratowy, jednak drewno sezonowane kosztuje o wiele więcej.