Treść główna

Porady Ciekawostki Ciekawostki o drzewach

Ciekawostki o drzewach

Drzewa są z ludźmi od samego początku. Nie tylko są źródłem drewna, owoców i liści, ale też stanowią ważny element naszej kultury – w dawnych czasach odgrywały istotną rolę w wierzeniach pierwotnych kultur, były i są elementem tożsamości wielu narodów oraz są natchnieniem dla poetów czy malarzy. Drzewa potrafią też dostarczyć wielu ciekawostek, a historie z nimi w roli głównej i bite przez nie rekordy są naprawdę interesujące.

ciekawostki o drzewach

Najstarsze drzewa na świecie

W amerykańskim stanie Utah spotkać można organizm, którego wiek szacuje się na aż 80 tysięcy lat. Co ważne nie jest to jedno drzewo, a cały ich system posiadający wspólne ukorzenienie. Liczący blisko 1300 lat cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest zaś najstarszym polskim drzewem.

Najwyższe i najgrubsze drzewa

Hyperion – ta nazwa idealnie oddaje charakter kalifornijskiej sekwoi wiecznozielonej – drzewo mierzy bowiem aż sto piętnaście metrów i jest najwyższym na świecie. W meksykańskim stanie Oaxaca możemy zaś podziwiać najgrubsze drzewo świata – obwód jego pnia wynosi 44 metry, zaś całe drzewo waży około 640 ton!

ciekawostki o drzewach

Pomnik drzewa w Nowym Jorku

Pomniki stawiamy ludziom, wydarzeniom, a ostatnio coraz częściej zwierzętom. Ale drzewom? Nie jest to co prawda częsta praktyka, ale my znamy przynajmniej jeden taki przypadek – pomnik platana w centrum NYC. Drzewo wsławiło się tym, że podczas zamachów 11 września zatrzymało gruz spadający na zabytkowy kościół i, być może, także znajdujących się w jego pobliżu ludzi. W wyniku tego zdarzenia zostało całkowicie zniszczon.

Kasztan, a kasztanowiec – jest różnica?

Ze względu na swoje owoce, rosnący w Polsce kasztanowiec nazywamy często po prostu kasztanem – tymczasem okazuje się, że popełniamy wtedy poważny błąd, bowiem kasztan jest zupełnie innym drzewem. Warto dodać, że owoce tego drugiego bardzo chętnie jadane są we Włoszech, Francji i w Belgii. Zobacz: kasztany jadalne.

Drzewa iglaste nie gubią igieł?

Drzewa iglaste nawet w największe mrozy są wciąż zielone. Czy jednak wszystkie? Otóż nie, bowiem modrzew jest zaliczany do tej właśnie grupy, a wraz z nadejściem zimy gubi swoje igły.