Treść główna

Porady Maszyny przemysłowe Czy warto prowadzić dziennik konserwacji maszyny?

Czy warto prowadzić dziennik konserwacji maszyny?

dziennik konserwacji żródło - www.mazur.eu Wśród maszyn użytkowanych w zakładach drzewnych czy meblowych tylko niewielka ich część podlega obowiązkowi prowadzenia dziennika konserwacji  czy książki serwisowej. Są to maszyny podlegające dozorowi UDT ( naczynia ciśnieniowe, sprzęt jezdny, urządzenia dźwigowe  itp.) czy obowiązkowi rejestracji w wydziale komunikacji.
Jednak stopień złożoności mechanicznej i oczekiwana precyzja działania wymagają takiej obsługi serwisowej maszyn aby możliwie systematycznie kontrolować ich stan techniczny. Prowadzone zapisy w dzienniku konserwacji np. z pomiaru drgań w węzłach łożyskowych czy na pasach napędowych np. wielopiły pozwalają na podjęcie działań wyprzedzających . Jest to zawsze najtańszy sposób zapobiegania awariom i nie planowanym przestojom.
Przykład : obrzynarka pracująca w węźle obrzynania desek z wydajnością np. 25 desek /min wykonuje każdą z pił w ciągu zmiany – 390 min ok. 9.750 przesunięć. Dwuzmianowa praca przez miesiąc (20 dni roboczych ) to 390.000 cykli. Nie potrzeba wielkiej wyobraźni aby zauważyć, że fachowe badanie wibracji wałów powinno być zapewnione przynajmniej  raz na 2 – 3 miesiące. A koszt takiego badania na pewno nie będzie kosztem zbytecznie poniesionym.
Odpowiedź na postawione pytanie jest wg mnie oczywista. Tak, warto wymusić na służbie utrzymania ruchu w zakładzie prowadzenie dziennika konserwacji i wyciąganie wniosków z czynionych zapisów oględzin i pomiarów.