Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kalafonia

Dary natury – kalafonia

Kalafonia to miękka żywica, która ma pochodzenie naturalne. Jest pozostałością po oddestylowaniu terpentyny z żywicy, którą wydzielają drzewa iglaste. Obecnie jest ona naprawdę powszechnie stosowana. Jej nazwa wywodzi się od greckiego słowa „kolophonia”, które oznacza Kolofon – jońską kolonię.

kalafonia

Kalafonia – właściwości

Kalafonia to substancja charakteryzują się wyjątkową kruchością. Oznacza to, że niezwykle łatwo się łamie. Jest szklista i półprzezroczysta. Może przyjmować kolor od żółtego, przez ciemnoczerwony aż do ciemnego brązu. Jej niewątpliwą cechą charakterystyczną jest wyraźna woń żywicy. Kalafonia łatwo się pali i równie łatwo topi. Bez trudu można rozpuścić ją w większości rozpuszczalników o charakterze organicznym. Zalicza się do nich między innymi aceton, benzynę, ksylen oraz olejek terpentynowy.

Kalafonia – zastosowanie

Kalafonia ma niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest powszechnie do produkcji lakierów, laku, mydeł, a nawet gumy. Sprawdza się jako spoiwo w farbach poligraficznych. Jednocześnie poprawia ich właściwości maziste. Stosuje się ją także w produkcji baletek. Poprawia ona przyczepność tego obuwia do podłoża. Wchodzi w skład plastra nostrzykowego. Sięga się po nią podczas nacierania włosia smyczków instrumentów smyczkowych. Jej użycie sprawia, że szorstkość włosa zostaje zwiększona, co przekłada się na przyczepność smyczka do strun.

kalafonia

Kalafonia lutownicza

Substancja ta sprawdza się w roli topnika wówczas, kiedy lutuje się z użyciem stopu cynowo – ołowiowego.

Zobacz także: Żywica

Kalafonia a alergie

Kalafonia uznawana jest za silny alergen kontaktowy. Ciekawym jest jednak fakt, że nie uczulają w tym wypadku zawarte w kalafonii kwasy żywiczne czy ich modyfikowane sztucznie pochodne. Czynnikiem, który prowadzi do wystąpienia reakcji alergicznej są produkty powstające na skutek utleniania się składników kalafonii. Uczulenie jest zazwyczaj bardzo silne i może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu alergicy powinni unikać kontaktu z kalafonią.

Kalafonia to bez wątpienia prawdziwy dar, który otrzymaliśmy od natury. Na szczęście człowiek nauczył się skutecznie go wykorzystywać.

Zdjęcia: Wikipedia