Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kopal

Dary natury – kopal

Każdy miłośnik bursztynu wie jak cenny i wyjątkowy jest to materiał, z którego chętnie wyrabia się przede wszystkim biżuterię. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, iż ma on także swój nieco młodszy odpowiednik, który jest równie piękny i zdecydowanie warto na niego zwrócić większą uwagę.

kopal

Czym jest kopal?

Kopal jest kopaliną, która składa się z żywic drzew tropikalnych występujących w niektórych regionach półkuli południowej. Jego nazwa pochodzi z języka Indian zamieszkujących południowe rejony Ameryki Północnej oraz Amerykę Południową. W związku z tym, że tak jak wspomniano wcześniej jest on młodszy od znanego nam bursztynu, zdążył skamienieć jedynie częściowo. Dotykając kopalu od razu dostrzeżemy, że jest on kruchy i lepki, a gdy potrzemy go w dłoniach możemy poczuć zapach żywicy.

Kopal – występowanie

Kopal występuje przede wszystkim na półkuli południowej, w takich rejonach jak Amazonia, ale także morskie wybrzeża Ameryki oraz Afryki. Oprócz tego, kopal pozyskuje się także na Madagaskarze, w Australii i Nowej Zelandii czy też Indonezji.

Zobacz także: Agatis – drewno egzotyczne

Niewielkie ziarna czy bryłki kopalu zazwyczaj pozyskiwane są z powierzchni ziemi, lub też w niektórych przypadkach z jej przypowierzchniowych warstw.

kopal

Kopal i jego odmiany

Kopal można podzielić zarówno ze względu na rodzaj drzew, z których pochodzi, jak i okres, w którym powstał czy pochodzenie. Możemy zatem wyróżnić między innymi kopale południowoamerykańskie, zanzibarskie, kauryjskie oraz zachodnioafrykańskie. Oczywiście wymienione tutaj odmiany w wielu przypadkach dzielą się następnie na kolejne grupy.

Zobacz także: Dary natury – kauczuk

Kopal – właściwości i zastosowanie

Choć kopal z wyglądu przypomina bursztyn to jednak charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Ma on zdecydowanie niższy punkt topnienia oraz mniejszą twardość, a do tego zdecydowanie łatwiej jest go rozpuścić.

Kopal znalazł swoje zastosowanie w branży biżuteryjnej oraz jubilerskiej. Jego ogromnym atutem jest fakt, iż w bardzo prosty sposób można go sztucznie postarzyć, jeszcze bardziej upodabniając go do bursztynu. Dzięki temu, zwykle służy jako jego doskonała imitacja.

Zdjęcia: Wikipedia