Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: kwiat bzu czarnego

Dary natury: kwiat bzu czarnego

Kwiaty bzu czarnego znane są w tradycyjnej kuchni oraz naturalnej medycynie od dawna. Smażone w cieście stanowią efektowne i oryginalne danie. Można z nich przyrządzać napary, wina, nalewki, oleje i ocet. Doskonałe właściwości mają także owoce czarnego bzu. Zarówno kwiaty jak i owoce należy przetwarzać zaraz po zerwaniu i nie należy ich myć do suszenia.

kwiat bzu czarnego

Kwiat bzu – zbiory

Kwiat y zbieramy w okresie kwitnienia czyli od maja do lipca. Najlepszą porą na zbiory jest poranek, ale wtedy kiedy już odparuje rosa. Należy zwrócić uwagę czy baldachimy są w pełni rozwinięte, nie ma na nich mszyc i innych zanieczyszczeń. Nie należy obcinać wszystkich kwiatostanów z krzaka, bo może to zakłócić naturalny wzrost i rozwój rośliny. Kwiaty można suszyć lub mrozić. Najlepiej suszyć je powiązane w pęki, podwieszone. Można przyspieszyć ten proces susząc w piekarniku z otwartymi drzwiczkami w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.

Zobacz także: kwiat jaśminu

Kwiat bzu – właściwości i zastosowanie

Kwiaty czarnego bzu sprawdzą się zwłaszcza podczas infekcji ponieważ wykazują działanie napotne, wykrztuśne, rozrzedzają katar, mają działanie antywirusowe oraz podnoszą odporność. Działają także moczopędnie, oczyszczająco i stymulują przemianę materii. Kwiat czarnego bzu ma również właściwości uśmierzające ból – w tym ból głowy. Wzmacnia naczynia włosowate i stabilizuje krwiobieg.

kwiat bzu czarnego

Domowe leki z czarnego bzu

Przeciwbólowy olejek: Bardzo prosty w wykonaniu olejek, który można używać do masażu lub wcierać w bolące miejsca (łagodzi bóle zwyrodnieniowe, reumatyczne czy występujące podczas infekcji. Do szklanego naczynia np. słoika należy wsypać kwiaty i zalać je szklanką oleju tłoczonego na zimno. Po 3 tygodniach (od czasu do czasu mieszać) w ciepłym miejscu olej odcedzić i przelać do butelki z ciemnego szkła. Zużyć należy go w ciągu 2 tygodni.

Zobacz także: owoce głogu

Napar z kwiatu bzu

Ta błyskawiczna herbatka na przeziębienie będzie niezastąpiona podczas infekcji dróg oddechowych, grypie czy zapaleniu oskrzeli. Ułatwia odkrztuszanie i działa napotnie. 2 łyżeczki suszonych kwiatów zalać szklanka wrzątku i odstawić na 10 minut.

Zdjęcia: Wikipedia