Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – kwiaty kasztanowca

Dary natury – kwiaty kasztanowca

Zwykle myśląc o leczniczych właściwościach kasztanowca bierzemy pod uwagę szczególnie owoce, czyli właśnie popularne kasztany. Rzeczywiście młode owoce mają wyjątkowe właściwości lecznicze. Ale substancje czynne znajdziemy także w innych częściach rośliny, na przykład korze. Wartościowe składniki znajdziemy także w kwiatach kasztanowca. Flos Hippocastani, czyli kwiat kasztanowca zbiera się w czerwcu i suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu.

kwiaty kasztanowca

Kwiat kasztanowca – właściwości

Za skutecznym działaniem kwiatu kasztanowca stoją saponiny tri terpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Ponadto kwiaty zawierają: flawonoidy, kumaryny, fenolokwasy, leukocyjanidy, garbniki, adenozynę, adeninę i gwaninę. Napary i herbaty z kwiatów kasztanowca działają uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych i przywracają ich elastyczność.

Zobacz także: kasztanowiec zwyczajny

Napar z kwiatu kasztanowca wpływa pozytywnie na cały układ naczyniowy, poprawia krążenie oraz ukrwienie skóry, wzmacnia odporność i przeciwdziała stanom zapalnym i co najważniejsze – zastojom żylnym. Stosowany zewnętrznie wpływa także kojąco na skórę – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco. Ma także zbawienny wpływ na przewód pokarmowy wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ma również łagodne właściwości przeciwbiegunkowe.

kwiaty kasztanowca

Kwiat kasztanowca – zastosowanie

Kwiaty możemy stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Wykorzystać do domowych terapii możemy zarówno świeże kwiaty jak i suszone w postaci herbatek i naparów. Świeże kwiaty zrywamy w czerwcu. Posłużą one do relaksujących, przeciwdziałających obrzękom kąpieli. Możemy także sporządzić z nich nalewkę, którą możemy stosować zarówno wewnętrznie jak i miejscowo. Zewnętrznie nalewka przede wszystkim działa przeciwbólowo, zniweluje mrowienie w nogach czy bóle reumatyczne.

Zobacz także: kasztany jadalne

Wewnętrznie nalewka spożywane w dawce kilku kropli wspomoże układ trawienny skutecznie łagodząc dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Herbata z kwiatów łagodzi bóle reumatyczne a także zapobiega lub łagodzi objawy przeziębienia. Ma działanie przeciwkaszlowe oraz zapobiega zbyt obfitym miesiączkom.