Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: liść orzecha włoskiego

Dary natury: liść orzecha włoskiego

Przyroda oferuje nam bardzo wiele pozytywnie oddziałujących na zdrowie ziół i roślin – trzeba tylko umieć po nie sięgnąć i wiedzieć do czego się przydają. Orzech włoski to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych, który w swym naturalnym, dzikim stanie spotkać można na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie oraz południowo-zachodniej, środkowej i wschodniej Azji. Drzewo to zadomowiło się również i w Polsce, a jego liście w medycynie ludowej uchodzą za bardzo zdrowe.

liść orzecha włoskiego

Liście orzecha włoskiego – właściwości

Liście drzewa Juglans regia (czyli orzecha włoskiego) już od czasów starożytnych znane są jako remedium na wiele dolegliwości. W celach leczniczych pojedyncze liście zbiera się pod koniec czerwca, a następnie tworzy z nich herbaty, napary do picia lub wcierania, a nawet nalewki.

Cechuje je bogactwo składników odżywczych – zawierają między innymi witaminę B1, B2, C, K, PP, a także flawonoidy (czyli przeciwutleniacze) oraz sole mineralne. Posiadają również właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne, ściągające na błony śluzowe, przeciwkrwotoczne i odtruwające.

Zobacz także: Herbata z liści oliwnych

liść orzecha włoskiego

Liście orzecha włoskiego – zastosowanie

Liście orzecha włoskiego wykorzystywane są w medycynie i w kosmetologii. W zależności od sposobu podania, mogą pomagać na różne rzeczy. Na przykład wykonany z nich krem czy balsam posiada właściwości brązujące.

Jako herbata regulują pracę układu pokarmowego, pomagając przy biegunce, owrzodzeniach czy zatruciach. Polecane są również profilaktycznie przy cukrzycy, a zewnętrznie działają przeciw zapaleniom ropnym, trądzikowi, żylakom, a także przeciwdziałając nadmiernej potliwości stóp.

Zobacz także: Herbata z liści morwy

Liść orzecha włoskiego – przetwarzanie

Liście orzecha włoskiego można ususzyć i tworzyć z nich lecznicze napary czy herbaty. Można też zalać je alkoholem, tworząc nalewkę. Pojawiają się jako składnik kremów, balsamów, peelingów i odżywczych maseczek do włosów.

Gotowe produkty, które je zawierają można zaś bez trudu kupić w sklepach – hipermarketach z działem ze zdrową żywnością i kosmetykami, albo najlepiej w sklepach internetowych, gdzie zawsze możemy porównać ze sobą kilka produktów.