Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: nalewka lipowa

Dary natury: nalewka lipowa

Nalewka lipowa to przysłowiowe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Aromatyczny zapach kwiatów lipy doskonale łagodzi wyrazisty zapach spirytusu. Przygotowanie nalewki wymaga czasu i pracy, jest to jednak wysiłek, który warto podjąć – nalewka lipowa korzystnie wpływa na zdrowie.

nalewka z lipy, kwiat lipy

Nalewka lipowa – zastosowanie

Lipa nie bez przyczyny określana jest mianem życiodajnego drzewa. Z jej dobrodziejstw korzystają pszczelarze, farmaceuci i rzeźbiarze. Kwiaty lipy można wykorzystać także w gospodarstwie domowym, przygotowując zdrowe i smaczne napary oraz nalewki. Ważne jest to, by wykorzystywać kwiaty dojrzałe, duże i nieuszkodzone.

W Polsce można spotkać dwa gatunki lipy – szerokolistną i drobnolistną, jednakże na całym świecie istnieje ponad dwadzieścia gatunków i odmian. Wszystkie gatunki posiadają wiele zalet, przede wszystkim są miododajne i długowieczne.
Wykorzystywane w ziołolecznictwie kwiaty lipy zawierają znaczne ilości flawonoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych triterpenów, fitosteroli, garbników, soli mineralnych oraz witaminy C i PP.

Zobacz także: drewno lipy

Nalewka lipowa i jej właściwości

Nalewka lipowa korzystnie wpływa zdrowie – działa napotnie, obniża gorączkę, wykazuje właściwości przeciwzapalne, ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach flegmy, zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie, działa moczopędnie, poprawia przemianę materii, uszczelnia drobne naczynia krwionośne, wspomaga wytwarzanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie. Nalewka lipowa to doskonały sposób, by skutecznie walczyć z przeziębieniem, zwalczać stany grypowe, poprawić odporność, pracę serca i układu krążenia.

nalewka z lipy, kwiat lipy

Jak przygotować nalewkę lipową?

Lipa kwitnie na przełomie czerwca i lipca, jednakże przygotowywanie nalewki warto rozpocząć już w maju lub na początku czerwca. Wynika to z tego, że do przygotowywania nalewki niezbędna jest zalewa miodowa, którą należy przygotować z miodu, spirytusu 96% oraz letniej, przegotowanej wody w proporcjach 0,5 litra każdego produktu. Mieszankę należy odstawić w zacienione miejsce, dodatkowo po dwóch – trzech tygodniach warto zlać alkohol znad osadu.

Zobacz także: kwiat lipy

Gdy zakwitną lipy należy zebrać dwie szklanki dojrzałych kwiatów i zalać je przygotowaną wcześniej zalewą. Po dwóch tygodniach trzeba zlać alkohol i ponownie odłożyć nalewkę w zacienione miejsce, w którym będzie dojrzewać około pięć miesięcy.

Ciekawostką może okazać się fakt, że nalewkę lipową można spożywać w postaci naturalnej, stosować jako dodatek do napojów, a nawet używać do nacierania ciała.

Zdjęcia: Alice Carrier, Virens via Flickr