Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: nalewka z orzechów włoskich

Dary natury: nalewka z orzechów włoskich

Orzechówka, czyli nalewka z orzecha włoskiego, to znany od wieków trunek, wykazujący przede wszystkim właściwości zdrowotne. Podstawowym składnikiem orzechówki jest orzech włoski, którego właściwości lecznicze były znane i cenione już w starożytności. W Polsce roślinę tę zaczęto sadzić w XII wieku. Poza nalewką z orzechów włoskich znany i szeroko stosowany był również odwar z liści, stosowany przede wszystkim jako środek chroniący bydło przed ukąszeniami owadów, a także preparat służący doleczenia krzywicy, cukrzycy, hamowania krwotoków, niszczenia pasożytów układu pokarmowego i wielu innych dolegliwości.

nalewka z orzechów włoskich, orzechówka

Orzechówka dawniej i dziś

Nalewka z orzecha włoskiego – mimo upływu lat – wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Produkt ten jest ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze – nalewka z orzecha włoskiego posiada silne działanie bakteriobójcze -zwalcza paciorkowce, gronkowce, bakterie duru brzusznego, czerwonki i wiele innych, nierzadko odpornych szczepów.

Zobacz także: drewno orzechowe
Orzech wykazuje działanie ściągające w zakresie błon śluzowych, posiada ponadto właściwości przeciwkrwotoczne, grzybobójcze, przeciwzapalne, odtruwające, poprawiające trawienie i przyswajanie pokarmów, obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu. Podobne działanie posiada nalewka z orzecha włoskiego.

Nalewka z orzechów – zastosowanie

Orzechówka jest stosowana w przypadku nieżytów przewodu pokarmowego, biegunce bakteryjnej, zatruciach, owrzodzeniach, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, w profilaktyce cukrzycy, a także jako środek stosowany zewnętrznie, w leczeniu grzybicy, trądziku, zapaleń ropnych, nadmiernej potliwości stóp oraz żylaków.

nalewka z orzechów włoskich, orzechówka

Nalewka z orzecha włoskiego jest szczególnie polecana w przypadku dolegliwości żołądkowych, zwłaszcza biegunki oraz dolegliwości bólowych w obrębie jelit. Ponadto preparat ten wzmacnia organizm, oczyszcza krew, a także niszczy pasożyty układu pokarmowego. Śmiało można więc stwierdzić, że orzechówka posiada zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.

Orzechówka – zrób ją sam

Warto podkreślić, że nalewkę z orzechów można wykonać w zaciszu własnego domu. Do przygotowania nalewki niezbędne są młode orzechy włoskie, zebrane na przełomie czerwca i lipca. Orzechy powinny być zielone i miękkie, bardzo ważne jest to, by posiadały w środku białe mleczko – właśnie ten komponent posiada najcenniejsze właściwości lecznicze.
Niezbędny jest także cukier oraz spirytus. Samodzielnie przygotowana nalewka z orzechów włoskich to nie tylko doskonała wódka, ale przede wszystkim preparat o działaniu leczniczym.