Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury – Nalewka z sosny

Dary natury – Nalewka z sosny

Młode pędy sosny mają wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka. Wcześniej przedstawiliśmy na blogu propozycję na syrop z sosny. Dziś kolej na znakomitą nalewkę z sosny!

Na nalewkę sosnową nadają się wyłącznie młode pędy sosny, starannie wyselekcjonowane. Najlepiej wybrać się w tym celu do lasu i zrywać po kilka pędów z napotkanych sosen. Przygotowanie nalewki z pędów sosnowych jest naprawdę łatwe.

nalewka z sosny

Nalewka z sosny – składniki

Do przygotowania takie nalewki potrzebne są:

  1. 0,5 l młodych pędów sosny,
  2. 500 g cukru,
  3. 1 l spirytusu,
  4. 2 szklanki wody.

Nalewka z sosny – jak zrobić?

Młode, umyte pędy sosny obieramy z brązowych łusek i wkładamy do dużego słoika. Zasypujemy je warstwowo cukrem i lekko zgniatamy, aby jeszcze łatwiej puściły soki. Nakładamy na słoik pokrywkę i odstawiamy go w ciepłe, nasłonecznione miejsce na co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie sok z pędów sosny powinien rozpuścić cukier wsypany do słoika. Po tym czasie cukier należy zlać i wypłukać pędy w przegotowanej wodzie. Resztki sosny pozbawione soku i cukru wyrzucamy. Zlany syrop cukrowy z sokiem z sosny łączymy z wodą i odstawiamy, tym razem tylko na parę dni.
Kolejnym etapem domowego przygotowania nalewki sosnowej jest filtrowanie syropu i połączenie go ze spirytusem.

nalewka z sosny

Nalewka sosnowa – właściwości

Zarówno syrop z młodych pędów sosnowych, jak i nalewka sosnowa, posiadają właściwości lecznicze. Nalewkę można z powodzeniem stosować przy przeziębieniu. Rozgrzewa i likwiduje pierwsze objawy grypy czy innych infekcji, takie jak gorączka, kaszel czy katar. W młodych pędach sosny zawarte są substancje czynne:

  • alpa- i beta-pinen,
  • borneol,
  • limonen,
  • flawonoidy,
  • kwasy żywiczne,
  • garbniki,
  • witamina C,
  • sole mineralne,
  • cukry.

Dlatego nalewka posiada właściwości wykrztuśne, antyseptyczne, napotne, witaminizujące i moczopędne.

Nalewka z sosny – zastosowanie

Zaleca się stosowanie nalewki sosnowej we wszelkiego typu nieżytach dróg oddechowych, przy anginie, zapaleniu oskrzeli i jamy ustnej, przy bólach gardła, przewlekłym kaszlu, w stanach zapalnych dróg moczowych, zaburzeniach przemiany materii czy pomocniczo przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Nalewka z sosny nie jest dostępna w sklepach i marketach, dlatego trzeba ją przygotowywać domowymi sposobami.

Jak widać sosna to nie tylko źródło drewna, ale i skarbnica prawdziwych darów dla zdrowia!

Zdjęcia: PhotoAtelier via Flickr.