Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: Olejek migdałowy

Dary natury: Olejek migdałowy

Wiele produktów pochodzenia naturalnego wykazuje wszechstronne właściwości pielęgnacyjne dla skóry twarzy i całego ciała, a także na włosy. Jednym z takich preparatów jest olejek migdałowy. Już w starożytności był on jednym z najlepiej poznanych olejków roślinnych, pozwalających zadbać o zdrowy wygląd skóry i włosów, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci.

olejek migdałowy, dary natury

Olejek migdałowy – pochodzenie

Olejek migdałowy wyciska się na zimno z nasion migdałowca pospolitego. Produkt końcowy takiego procesu ma delikatny, słodkawy smak, prawie niewyczuwalny aromat i jasnożółty kolor.

Olejek migdałowy – właściwości

Skład olejku migdałowego wskazuje, że jest to prawdziwa bomba witaminowa. Znajdziemy w nim przede wszystkim witaminy A, E, D, witaminy z grupy B, proteiny, sole mineralne oraz duże ilości kwasu linolowego i oleinowego. To właśnie im olejek migdałowy zawdzięcza swoje unikalne właściwości prozdrowotne i w zakresie pielęgnacji urody.
Olejek migdałowy znakomicie nawilża i ujędrnia skórę. Jest lekiem na trądzik, opóźnia procesy starzenia się skóry, likwiduje i łagodzi podrażnienia, wzmacniając dodatkowo lipidową barierę ochronną skóry. Chroni on ją także przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

olejek migdałowy, dary natury

Zobacz także: Olejek z drzewka herbacianego

Zastosowanie olejku migdałowego

Olejek migdałowy można stosować jako krem do twarzy, balsam do ciała czy odżywkę do włosów. Znakomicie się wchłania, nie pozostawiając na ciele tłustej warstwy, dlatego zaliczany jest do tzw. suchych olejków.
Można z powodzeniem wykorzystywać olejek migdałowy do pielęgnacji skóry u kobiet w ciąży, ponieważ naturalnie będzie on chronił przed powstawaniem rozstępów i zapobiegał nadmiernej utracie wody. Można go stosować w szczególności do pielęgnacji brzucha, ud, pośladków, bioder i piersi. Sprawdza się idealnie jako naturalny emolient do pielęgnacji delikatnej, wrażliwej skóry niemowląt i małych dzieci. Można go używać jako olejek do masażu i jako oliwkę do kąpieli.
Sprawdza się jako odżywka na suche, zniszczone i łamliwe włosy, a także jako odżywka do paznokci.

Zobacz także: Olejek eukaliptusowy

Domowy olejek migdałowy

Można w warunkach domowych samodzielnie zrobić olejek migdałowy z dwóch szklanek nieprażonych migdałów oraz dwóch łyżek stołowych oliwy z oliwek. Najpierw należy zmiksować blenderem same migdały, a następnie dodać oliwę. Tłuszcze z oleju przyspiesza tempo rozdrabniania migdałów. Później powstałą masę należy odstawić w zamkniętym plastikowym lub szklanym pojemniku na dwa tygodnie. W tym czasie olej migdałowy oddzieli się od zmielonej masy i będzie można go odcedzić.
Olejek można też kupić w dobrze zaopatrzonych drogeriach i w sklepach internetowych z naturalnymi kosmetykami. 100 ml oleju ze słodkich migdałów kupimy już za 10 zł.