Treść główna

Porady Ciekawostki Dary natury: Olejek terpentynowy

Dary natury: Olejek terpentynowy

Pozyskiwany z sosny olejek terpentynowy jest olejkiem eterycznym, który posiada liczne właściwości zdrowotne.

olejek terpentynowy

Pochodzenie olejku terpentynowego

Olejek terpentynowy jest drugim obok olejku sosnowego, popularnym olejkiem eterycznym pochodzącym z sosny. Nazywany jest on również terpentyną oczyszczoną lub francuską. Jest bezbarwną, ruchliwą i lotną cieszą, która posiada temperaturę wrzenia na poziomie 150-160 stopni Celsjusza. Produkowany jest z terpentyny balsamicznej za pomocą rektyfikacji – podwójnej lub pojedynczej. Charakteryzuje się specyficznym, sosnowym zapachem.

Olejek terpentynowy – zastosowanie

Olejek terpentynowy stosowany jest do celów farmaceutycznych, dzięki swoim właściwościom zdrowotnym oraz do celów artystycznych. W medycynie olejek terpentynowy ma szerokie zastosowanie, jako lek zewnętrzny. Może być stosowany jako środek rozgrzewający do kąpieli i masażu, albo środek wziewny do inhalacji. Dawniej olejek terpentynowy dodawano do produkcji maści, ale z uwagi na jego działanie psychoaktywne na organizm człowieka, ograniczono takie praktyki. Olejek tego rodzaju powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych. Ma niewielkie działanie antybakteryjne i wykrztuśne. Jego stosowanie pozwala na leczenie dolegliwości bólowych oraz infekcji dróg oddechowych.

olejek terpentynowy

Zobacz także: Nalewka z sosny
Wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik do sporządzania werniksów i do konserwacji obrazów jako zmywacz i neutralne medium. Można nim usuwać uporczywe plamy.

Jak go zrobić i gdzie kupić?

Olejek terpentynowy jest dostępny do nabycia w sklepach plastycznych, z wyposażeniem dla artystów malarzy, jak również w aptekach, w tym także internetowych. Za 100 gramowy pojemnik z olejkiem terpentynowym przyjdzie nam zapłacić około 10-15 zł. Samodzielnie trudno go przygotować. Czasami olejek terpentynowy jest dostępny nawet w supermarketach. Należy go przechowywać w szczelnych naczyniach z ciemnego szkła, a jeśli zamierzamy magazynować go w długim okresie czasu – musimy przygotować całkowicie zaciemnione miejsce, ze względu na skłonność większości terpenów do polimeryzacji lub utleniania pod wpływem światła.

Zobacz także: Syrop z sosny

Zdjęcia: Wikipedia.