Treść główna

Porady Ciekawostki Drewniane meble ogrodowe – przygotowanie do sezonu

Drewniane meble ogrodowe – przygotowanie do sezonu

Największym wrogiem drewna w ogrodzie jest niska temperatura i wilgoć – czynniki, które towarzyszą każdej zimie. Po późnej jesieni i zimie wypada więc doprowadzić meble ogrodowe do świetnego stanu, aby pięknie prezentowały się w sezonie wiosenno-letnim.

drewniane meble ogrodowe konserwacja

Rekonesans mebli po zimie

Przede wszystkim musimy dokonać pieczołowitych oględzin wszystkich drewnianych mebli, które przez zimę znajdowały się w naszym ogrodzie. Jeśli odpowiednio zabezpieczyliśmy je przed nadejściem zimy, nie powinny nosić śladów uszkodzeń. Oleje, impregnaty i lakiery dobrze chronią je przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Zdarza się jednak, że meble noszą ślady korozji biologicznej, bądź otarć. Mogły również nieco zszarzeć pod wpływem słońca.

Konserwacja i odnawianie mebli ogrodowych z drewna

Jeśli chcemy jedynie przywrócić meblom blask, wystarczy wyszorować je szczotką i wodą. W ten sposób oczyścimy je z wszelkich osadów, jakie naniosła zima. Jeśli jednak znajdziemy jakiekolwiek uszkodzenia, meble koniecznie trzeba oczyścić papierem ściernym – do surowego drewna – a później zaimpregnować, by pozbyć się grzybów i wszelkich mikroorganizmów. Następnie należy nałożyć nań kilka warstw lakieru zabezpieczającego (jedna mogłaby nie zapewnić odpowiedniej ochrony). W tym celu szerokim pędzlem należy dokładnie nanosić lakier na powierzchnię mebli. Dzięki temu woda nie wsiąka w głąb drewna.

drewniane meble ogrodowe konserwacja

Zwykle meble ogrodowe posiadają również metalowe części – na przykład gwoździe, czy zawiasy. One również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, ponieważ wilgoć może prowadzić do ich erozji. Dobrze jest zakonserwować je emalią antykorozyjną. Przed zakupem takich mebli powinniśmy się również upewnić, czy łączenia zostały wykonane ze stali hartowanej.

Zobacz także: Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Niezbędne narzędzia i materiały

Podsumowując, powinniśmy przystąpić do dzieła posiadając: papier ścierny, impregnat do drewna, lakier do drewna znajdującego się na zewnątrz, pędzel (chyba że zdecydujemy się na lakier w spreju) oraz farbę – o ile stawiamy na barwienie drewna. Zamiast niej możemy również wybrać po prostu lakier kryjący, który nada naszym meblom wymarzoną barwę.

Pamiętajmy, że takowej pielęgnacji potrzebują głównie produkty wykonane z drewna krajowego. Drewno egzotyczne wymaga olejowania. Nie zapominajmy również, że mimo kilkuletniej gwarancji, jaką zapewniają produkty do pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych, powinniśmy w każdym roku znaleźć czas na ich odnowienie – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nimi o wiele dłużej.

Zdjęcia: Crinklecrankle.com, HerryLawford via Flickr.