Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno kasztanowca i jego zastosowanie

Drewno kasztanowca i jego zastosowanie

Każdy zna drzewo kasztanowca. Efektowne zarówno podczas kwitnienia jak i wówczas gdy formują się jego charakterystyczne owoce w kolczastych łupinach, stanowi popularną obsadę parków, prywatnych ogrodów i skwerów. Jednak znacznie mniej popularne jest samo drewno z kasztanowca, ma ono jednak swoje niezaprzeczalne zalety.

kasztanowiec, drewno kasztanowca

Kasztanowiec – za co go cenimy?

Aesculus hippocastanum czyli kasztanowiec zwyczajny, biały lub pospolity do drzewo z rodziny mydleńców pochodzące z Bałkanów. W literaturze możemy się spotkać także z nazwami: koński, gorzki czy dziki. Szeroko rozpowszechniony w całej Europie ukochany przede wszystkim przez dzieci dzięki swoim ciemnym, twardym owocom ukrytym w zielonej, kolczastej łupinie. Owocuje we wrześniu do października. Chętnie zbierane i wykorzystywane do zabaw i prac plastycznych kasztany mają też bardziej praktyczne zastosowanie. Niezwykle bogate w skrobie stanowią kaloryczny i przed okresem zimowym cenny pokarm dla wielu dzikich zwierząt, na przykład dzików.

Zobacz także: kwiaty kasztanowca

kasztanowiec, drewno kasztanowca

Drewno kasztanowca

Drewno kasztanowca nie jest szeroko wykorzystywane, ponieważ jest bardzo miękkie i lekkie a jego wartość opałowa jest niewielka. Ma ono jednak swoje zalety. Przede wszystkim błyskawicznie schnie, kurczliwość jest mała dzięki czemu drewno nie ma tendencji do pęknięć desorpcyjnych. Nie wypacza się. Niezależnie od zmian wilgotności czy temperatury nie zmienia swoich wymiarów. Sama obróbka jest prosta, niezależnie czy będzie to skrawanie czy gięcie.

Zobacz także: kora i owoce kruszyny

Jednak drewno bardzo ciężko się poleruje. Dlatego aby skrawanie było efektywne należy używać do niego bardzo ostrych narzędzi. W innym wypadku drewno ulega zmiażdżeniu. Jest delikatne i miękkie, więc także mocno podatne na uszkodzenia przez owady, grzyby, a podczas składowania jest podatne na proces zaparzenia, szczególnie jeśli składowane jest drewno nieokorowane. Parametry techniczne podobnie jak innych rodzajów drewna miękkiego nie pozwalają wykorzystywać kasztanowca jako budulca podstawowego. Świetnie jednak sprawdza się jako materiał stolarski i snycerski oraz rzeźbiarski. Tym bardziej, że doskonale pokrywa się barwnikami i lakierami.