Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno kiri i jego zastosowanie

Drewno kiri i jego zastosowanie

Drewno kiri to gatunek drewna występujący w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Azji Południowej, a także w Afryce. Z racji na swoje właściwości, drewno kiri znajduje wiele zastosowań we współczesnym świecie. Oto dokładniejsze informacje o tym niezwykłym drewnie.

drewno kiri, paulownia

Drewno kiri – charakterystyka

Kiri posiada szaro-brązową korę, przy czym samo drewno ma jasnożółty kolor (najczęściej w odcieniu miodowym), choć jego barwa dochodzi czasem aż do jasnoczerwonego. Jest to drewno lekkie i bezwonne, a po jego struganiu (co można robić z łatwością) pozostaje na nim również atrakcyjny połysk.

Gęstość drewna wynosi 260 – 290kg/m3, współczynnik skurczu 0.27-0.37%, a współczynnik przenikania wilgoci stoi na bardzo niskim poziomie (co oznacza, iż drewno jest na nie odporne). Przy tym przewodność cieplna drewna kiri równa jest 0.063-0.086 kcal / m / h / C, przewodność temperatury 0.000561 – 0.000631m2/hr, a izolacja elektryczna jest niższa niż u innych gatunków drewna.

Zobacz także: Drewno okan

drewno kiri, paulownia

Wady i zalety drewna kiri

Jedną z największych zalet drewna jest właśnie jego lekkość. Dokładna waga uzależniona jest co prawda od warunków, w jakich drzewo wzrastało, ale kiri zawsze jest drewnem wyjątkowo lekkim, przy czym – jak na swoją masę – także bardzo wytrzymałym. Nie jest łatwo je złamać, czy odkształcić, co przekłada się na solidność wykonanych z niego przedmiotów.

Drewno kiri posiada jednak też masę innych zalet: jest odporne na wilgoć, insekty (których raczej w nim nie znajdujemy), a do tego stanowi świetną izolację cieplną. Jest odporne na gnicie – a jeśli już się ono zdarza, to tylko na powierzchni. Przy tym świetnie absorbuje kleje, oleje, barwniki, czy impregnaty, a do tego doskonale poddaje się obróbce, co czyni go atrakcyjnym w przemyśle. Do tego schnie nawet w wilgotnym środowisku (pochodzi przecież ze strefy wilgotnej).

Jedyną wadą drewna są czerwone pigmenty, które znikają dopiero po upływie kilku dni, albo nawet lat, dlatego drewno to – w celu usunięcia owych plam – bywa moczone w wodzie przed rozpoczęciem jego przetwarzania.

Zobacz także: Drewno azobe

Drewno kiri- zastosowanie

Kiri może być stosowane jako element wystroju wnętrza, a także na zewnątrz – jest bowiem odporne na oddziaływanie czynników środowiskowych. Może zatem znaleźć zastosowanie przy tworzeniu elewacji zewnętrznej, a także na przykład jako boazeria pokrywająca ściany wewnątrz budynku. Z uwagi na odporność na wilgoć, drewno kiri nadaje się także do montażu w saunach.

Ważne jest jednak, by drewno – jak każde – zostało odpowiednio zabezpieczone. Jego podatność na wszystkie oleje i farby sprawia, iż po impregnacji staje się jeszcze wytrzymalsze. Nie szkodzi mu również ekspozycja na słońce.

Zdjęcia: Wood-database, Wikipedia