Treść główna

Porady Ciekawostki Egzotyczna balsa – ABC drewna balsa

Egzotyczna balsa – ABC drewna balsa

Balsa to drewno otrzymywane z ogorzałki wełnistej – gatunku, który dziko rośnie na atlantyckim wybrzeżu Ameryki Południowej. Najbardziej charakterystyczną biologiczną cechą tego drzewa jest szybki wzrost. W ciągu pół dekady może przybyć mu nawet dziesięć metrów. Samo drewno balsowe jest zaś cenione przede wszystkim ze względu na małą gęstość – jego metr sześcienny może ważyć nawet 40 kilogramów.

balsa, ogorzałka wełnista

Charakterystyka drewna balsa

Balsa wyróżnia się również jasnym kolorem. Biel i twardziel są dość trudne do odróżnienia, przybierając te same, oscylującego wokół bieli i jasnych beżów, barwy. Poza samą lekkością, balsę charakteryzuje również duża sprężystość, która sprawia, że pomimo tego, że jest miękkim drewnem, bez problemów wytrzymuje trudy najbardziej nawet intensywnej eksploatacji.

Balsa jest drewnem bardzo łatwym w obróbce – dzięki dużej obróbce możemy robić to nawet za pomocą nawet średniej jakości narzędzi. Trudności nie powinno sprawić też jej suszenie ani klejenie – do tego ostatniego z powodzeniem możemy użyć zwykłego kleju typu wikol. Zobacz inne egoztyczne gatunki drewna.

balsa, ogorzałka wełnista

Balsa – zastosowanie

Wspomniana już lekkość tego drewna sprawia, że znajduje ono mnóstwo zastosowań. Jest ceniona między innymi przez szkutników, którzy używają jej, aby nadać jednostkom pływającym odpowiednią wyporność. Jest mniej gęsta, niż nawet korek, tak więc świetnie sprawdza się przy produkcji spławików i sztucznych przynęt wędkarskich. Poza tym, świetnie nadaje się na modele latające i pływające, protezy ortopedyczne, czy też batuty dla dyrygentów i kopie rycerskiego.

Ze względu na jej dużą wytrzymałość i niską masę, właśnie balsę wybrał Thor Heyerdahl do stworzenia legendarnej tratwy Kon-Tiki, na której w roku 1947 przepłynął Ocean Spokojny, udowadniając tym samym, że ludność Polinezji przybyła na te wyspy właśnie za pomocą prymitywnych tratw. Zobacz: drewno wodoodporne.

balsa, ogorzałka wełnista

Z tych samych powodów balsę używano niegdyś do produkcji samolotów oraz szybowców, czego najlepszym przykładem jest słynny angielski Mosquito – jeden z niewielu drewnianych bojowych samolotów.

Zdjęcia: Wikipedia.