Treść główna

Porady Ciekawostki Jak przechowywać drewno opałowe?

Jak przechowywać drewno opałowe?

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych. Jest ono używane zarówno jako paliwo do pieców, jak i kominków. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie drewna, które należy chronić przed wilgocią, pleśnią, deszczem i śniegiem. W odpowiedni sposób należy także składować drewno opałowe w domu.

przechowywanie drewna opałowego, drewno opałowe

Przechowywanie przy ścianie budynku

Najczęściej drewno opałowe, pocięte w równej długości kłody, jest składowane przy ścianie budynku. Metoda jest wygodna, należy jednak pamiętać, że pomiędzy ścianą a szczapami powinna być przestrzeń nie mniejsza niż 5 cm. Rozwiązanie to zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie występuje zawilgocenie ściany i rozwój pleśni. Bardzo ważna jest także izolacja drewna od wilgotnego podłoża – szczapy najlepiej układać na ażurowanej podstawie, 20 cm. nad ziemią. Optymalną metodą jest składowanie drewna przy południowej ścianie budynku – występuje tam największe nasłonecznienie. Ochronę przed opadami deszczu i śniegu zapewni okap przyścienny, czyli wysunięty dach.

Zadaszone pergole czy odkryty regał?

Inną metodą na składowanie drewna opałowego jest ustawienie w ogrodzie pergoli na drewno, wyposażonej w odpowiednie zadaszenie. Mniejsze partie drewna można składować na regałach tarasowych, które najczęściej są wykonywane z metalu, a ich długość nie przekracza 4 metrów. Metoda ta zapewnia ilość drewna, która wystarcza na kilkanaście dni, bez konieczności donoszenie kolejnych klocków z pergoli. Wśród propozycji znaleźć można regały pojedyncze i podwójne, mieszczące jednorazowo nawet do sześciu metrów drewna. Regały na drewno opałowe wyposażone są w dedykowane pokrowce, które chronią opał przed opadami deszczu i śniegu.

przechowywanie drewna opałowego, drewno opałowe

Drewno opałowe – drewutnia czy salon?

Drewno opałowe można również przechowywać w specjalnym pomieszczeniu, czyli tzw. drewutni. Ważne jest to, aby w drewutni zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, pozwalający na prawidłowe suszenie drewna. Niewielkie ilości drewna można przechowywać bezpośrednio w salonie, składując je w odpowiednio przygotowanym do tego celu pomieszczeniu pod kominkiem lub za jego fasadą. Podstawową zaletą tego rozwiązania, pomijając łatwy dostęp do drewna, które przeciętnie wystarcza na kilka dni, jest możliwość dosuszania opału. Alternatywną propozycją są kosze i stojaki opałowe, które bez problemu można umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie kominka.