Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zostać stolarzem?

Jak zostać stolarzem?

Stolarz niewątpliwie jest pierwszym skojarzeniem, które większości ludzi nasuwa się przy pytaniu o zawody związane z obróbką drewna. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem większość wyrobów drewnianych, z którymi stykamy się codziennie jest właśnie dziełem stolarza. Aby jednak móc otworzyć własny profesjonalny zakład stolarski, przejść trzeba długą i trudną drogę. By zdobyć kwalifikacje uprawniające nas do wykonywania tego zawodu, musimy skończyć odpowiednią szkołę – klasy o tym profilu znajdziemy w szkołach drzewnych. Istnieje również możliwość ukończenia praktyki zawodowej u mistrza tego zawodu bądź też specjalistycznego kursu kończącego się egzaminem zawodowym.

stolarz

fot. Alan Cleaver

Stolarz i jego specjalizacje

Stolarz, podobnie jak cieśla, nie jest jednorodnym zawodem. Wśród stolarzy spotkać można bowiem osoby trudniące się różnymi profesjami. Chodzi tutaj między innymi o stolarza budowlanego, zajmującego się wytwarzaniem parkietów bądź ram okiennych, stolarza meblowego, artystycznego oraz stolarza-modelarza instrumentów muzycznych.

Stolarz bardzo często mylony jest z cieślą. Tymczasem jedynym, co łączy przedstawicieli obu tych profesji jest to, że ich domeną jest obróbka drewna. Cieśla zajmuje się bowiem tworzeniem drewnianych konstrukcji, podczas gdy stolarz produkuje meble, przedmioty codziennego użytku czy akcesoria. Wykorzystuje do tego celu maszyny stolarskie i specjalne narzędzia, znacznie różniące się od wyposażenia miejsca pracy cieśli.

Stolarz amator i zawodowiec

Z wykonaniem niektórych przedmiotów, których produkcją zajmuje się stolarz, nikt z nas nie powinien mieć problemów. O ile jednak stolarz amator bez problemu skonstruuje prosty mebel bądź różne akcesoria, to umiejętności profesjonalnego stolarza są dużo większe – potrafi on obsługiwać wszystkie narzędzia stolarskie oraz maszyny takie jak tokarki czy frezarki, których trudno byłoby znaleźć w amatorskim zakładzie.

stolarz

Wyposażanie zakładu stolarskiego

Kiedy mowa jest o wyposażeniu zakładu stolarskiego, warto omówić najważniejsze narzędzia i maszyny stolarskie. Do trasowania stolarz wykorzystuje między innymi rysik, ołówek bądź węgielnicę, natomiast na dalszych etapach obróbki drewna wykorzystuje się pilniki, tarniki, piły, strugi czy papiery ścierne. W każdym warsztacie stolarskim koniecznie powinny znaleźć się również dłuta, siekiery, świdry i wiertła. Coraz częściej wykorzystuje się obecnie elektronarzędzia i maszyny stolarskie, takie jak pilarki, piły elektryczne, szlifierki czy też wspomniane przed chwilą tokarki oraz frezarki. Należy jednak pamiętać, że elektronarzędzia i duże maszyny stolarskie, ze względu na wysokie ceny i dużą nieraz trudność obsługi wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnych zakładach.

Zarobki stolarza

Zarobki stolarza plasują się na poziomie średniej krajowej, a więc wynoszą około dwóch i pół – trzech tysięcy złotych w przypadku doświadczonego pracownika, jeśli zaś chodzi o stawiających pierwsze kroki w swoim zawodzie stolarzy – są one nieco niższe.