Treść główna

Porady Ciekawostki Jarząb pospolity, czyli popularna jarzębina

Jarząb pospolity, czyli popularna jarzębina

Jarząb pospolity to gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Spotkać go można na terenie całego kraju, nawet w górach, a poza tym, występuje w całym północnym pasie Eurazji, czyli od Europy, przez Syberię, aż po wschodnie krańce tego kontynentu. Może przybierać postać krzewu bądź drzewa, a maksymalna osiągana przez niego wysokość wynosi 12 metrów. Gatunek ten, znany w naszym kraju jako jarzębina i kojarzony przede wszystkim z niejadalnymi, czerwonymi owocami, jest także źródłem cenionego w niektórych zastosowaniach drewna.

jarzębina, jarząb pospolity

Drewno jarzębiny – charakterystyka

Drewno jarzębiny cechuje średnia twardość i podobna gęstość. Bardzo dobrze wypada pod względem giętkości i elastyczności, a jeśli dodać do tego jeszcze bardzo trudną łupliwość, nie powinno nas dziwić, że stolarze i technolodzy drewna bardzo często porównują je do drewna gruszy. Kora jarzębu pospolitego przybierać może różne odcienie szarości, biel zaś jest różowa lub biała. Twardziel na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić od bielu – jest bowiem jasnobrunatny. Drewno jarzębu łatwo poddaje się obróbce, podobnie jest także z jego suszeniem. Problemów nie powinno sprawiać też jego lakierowanie, malowanie, bejcowanie i polerowanie.

jarzębina, jarząb pospolity

Zalety i wady drewna jarzębiny

Jak każde drewno, tak i jarzębina posiada swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o te drugie, najbardziej dokuczliwe są na pewno przemieszczenia rdzenia, zgnilizny oraz plamki rdzeniowe. Decydując się na to drewno powinniśmy też przygotować się na przebarwienia oksydacyjne i inne defekty wizualne. Warto również pamiętać o tym, że jarzębina nie należy do gatunków najbardziej trwałych – jest podatna na działanie wilgoci, owadów i grzybów.

jarzębina, jarząb pospolity

Jarzębina i jego zastosowanie

Drewno jarzębu najczęściej stosowane jest do produkcji oklein i okładzin. Poza tym, spotkać można także meble jarzębinowe i wykonane z tego drewna parkiety. Stosunkowo dobrze sprawdza się w rzemiośle artystycznym – szczególnie cenią je rzeźbiarze (zobacz: rzeżbienie w drewnie). Jarzębina jest też doskonałym surowcem do produkcji celulozy i płyt meblowych.

Za metr sześcienny drewna jarzębiny będziemy musieli zapłacić około osiemset złotych.

Zdjęcia: Wikipedia.