Treść główna

Porady Ciekawostki Kebraczo – drewno i jego odmiany

Kebraczo – drewno i jego odmiany

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, współcześnie mamy dostęp do drewna uzyskiwanego z wielu wyjątkowych gatunków drzew, które porastają tereny znacznie oddalone od naszego kraju. Jednym z nich jest kebraczo, które okazuje się być bardzo wymagającym drewnem, ale jednocześnie wygląda naprawdę wspaniale.

drewno kerbaczo

Pochodzenie i odmiany kebraczo

Tak naprawdę, nazwa kebraczo odnosi się do drzew, które charakteryzuje bardzo twarde drewno. Słowo kebraczo, które wywodzi się z języka hiszpańskiego oznacza, że drewno to „łamie siekiery”. Można się zatem domyślić, że jego zdobycie wymaga nie lada wysiłku.

Zobacz także: Cumaru – twarde drewno

Drzewa ze wspomnianej już grupy występują przede wszystkim na południu Ameryki Południowej. Wśród nich można wymienić trzy najważniejsze gatunki drzew , które występują na równinie Gran Chaco. A są to:

  • Schinopsis balansae – czyli kebraczo czerwone
  • Schinopsis quebracho-colorado – czyli kebraczo z rodziny nanerczowatych
  • Aspidosperma quebracho-blanco – czyli kebraczo białe, z rodziny toinowatych

Kerbaczo – charakterystyka drewna

Kolor drewna kebraczo, który można kreślić jako czerwono-brązowy miewa ocień od stosunkowo jasnego do średniego, z ciemniejszymi pasmami. Jeśli drewno to zostanie wystawione na dłuższe działanie promieni słonecznych może delikatnie ściemnieć. Powierzchnia drewna jest gładka, ale jego słoje są nieregularne.

drewno kerbaczo

Kebraczo jest niezwykle odpornym drewnem, zarówno jeśli chodzi o działanie czynników atmosferycznych jak i wszelkiego typu owadów. Niestety ze względu na dość intensywną eksploatację kebraczo, zwłaszcza w XIX wieku, liczba drzew z tej grupy drastycznie spadła.

Zobacz także: Azobe – drewno egzotyczne

Kerbaczo – zastosowanie

Ze względu na gęstość drewna kebraczo oraz nieregularne rozmieszczenie słoi, jest ono dość trudne w obróbce. Dodatkowo bardzo wolno schnie i jest podatne na pęknięcia. Mimo to, właśnie ze względu na jego trwałość, jest ono dość często wykorzystywane, chociażby w budownictwie. Oprócz tego, z drewna kebraczo produkowane są także meble, które stanowią doskonałe uzupełnienie oryginalnego wyposażenie wnętrz domu czy też mieszkania.

Zdjęcia: Wikipedia