Treść główna

Porady Ciekawostki Kołyska drewniana – zrób to sam!

Kołyska drewniana – zrób to sam!

Po latach zapomnienia, kołyski wracają do łask. Trudno byłoby się temu jednak dziwić, zwłaszcza, kiedy pod uwagę weźmiemy zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne walory tego mebla. Nawet najlepsze łóżeczka pod tym względem nie mogą się z kołyską równać. Ttrend ten bardzo wyraźnie widać na sklepowych półkach, gdzie gotowe kołyski kosztują od trzystu złotych w najprostszej wersji, do około tysiąca pięciuset za te będące dziełem rękodzielników. Amatorzy majsterkowania, którzy spodziewają się malucha, mogą zrobić kołyskę samodzielnie, pamiętając jednak o tym, że w tym przypadku szczególne duże znaczenie ma solidność jego wykonania – chodzi przecież o bezpieczeństwo niemowlęcia.

kołyska drewniana

Projekt kołyski

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy warto przemyśleć sprawę wymiarów kołyski – standardowe to metr na pół metra, głębokość powinna zaś wynosić około sześćdziesiąt centymetrów, jednak jeśli przygotowujemy ją dla odrobinę starszego dziecka, warto poszczególne wartości trochę powiększyć. Zabieg taki będzie też przydatny, kiedy chcemy, aby nasza kołyska służyła bobasowi nieco dłużej, niż tylko kilka miesięcy. Projekt znajdziesz tutaj.

kołyska drewniana

Gatunek drewna na kołyskę i niezbędne narzędzia

Problemów nie powinno stanowić dobranie gatunku drewna, z którego zbudujemy kołyskę – świetnie nadadzą się do tego najróżniejsze gatunki krajowe, a równie dobre efekty osiągniemy wykorzystując zarówno sosnę, jak i buk czy dąb. Poza samym drewnem, powinniśmy wyposażyć się też w szlifierkę kątową, wyrzynarkę, wiertarkę i wkrętarkę. Oprócz tego niezbędne będą także szablony, według których wytniemy drewniane elementy, klepki, śruby, papier ścierny klej do drewna oraz ołówek stolarski.

Wykonanie kołyski – krok po kroku

Używając szablonów – mogą być zarówno wykonane samodzielnie, jak i wydrukowane z plików znalezionych w sieci lub kupione w sklepie dla majsterkowiczów – wycinamy każdą z części kołyski i, jeśli wymaga tego projekt, wyrzynamy ozdobne otwory. Kiedy już wytniemy elementy przyszłej kołyski, musimy je połączyć – najpierw klejem, a następnie usztywnić całe połączenia wkrętami do drewna. Mając już gotowy korpus kołyski, powinniśmy zająć się przymocowaniem płyty, na której położymy materacyk dla dziecka – najlepiej jest położyć ją na szczeblach przytwierdzonych do dłuższych ścianek kołyski.

kołyska drewniana

Możliwości wykończenia kołyski jest naprawdę sporo – możemy wygładzić powierzchnię papierem ściernym i po prostu ją polakierować, bądź też pomalować ją na wybrany przez nas kolor. Dobrym rozwiązaniem będzie też na pewno wybielenie kołyski preparatem do tego przeznaczonym – uzyskamy dzięki temu ciekawy, rustykalny efekt (zobacz: wybielanie drewna).

Zdjęcia: crochetgalbisongirl.