Treść główna

Porady Ciekawostki Ługowanie drewna

Ługowanie drewna

Swoją popularność w różnych dziedzinach przemysłu drewno zawdzięcza między innymi wyglądowi. W zależności od sposobu obróbki i gatunku, może cechować się klasycznym, tradycyjnym stylem, bądź też nowoczesnym, eleganckim wyglądem. Jako, że ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszy się styl shabby chic, aktualnym na pewno tematem jest bielenie drewna, bowiem takie deski są jego nieodłącznym elementem – zresztą nie tylko jego. Wśród wielu sposobów na nadanie drewnu białej barwy, oprócz malowania czy bejcowania, wymienić należy także ługowanie.

ługowanie drewna, wybielanie drewna

Do ługowania używa się, jak sama zresztą nazwa wskazuje, ługu, czyli specjalnego preparatu będącego w istocie wodnym roztworem zasady sodowej. Łącząc się z drewnem, ług powoduje jego bielenie – a że wnika głęboko w jego strukturę, efekty ługowania są naprawdę dobre i długo widoczne. Z tego też powodu najczęściej stosuje się go do bielenia podłóg i parkietów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by za jego pomocą ozdabiać też stoły, krzesła, szafy i inne przedmioty drewniane. Zobacz także: Wybielanie drewna.

ługowanie drewna, wybielanie drewna

Niezbędne materiały do ługowania

Ługowanie nie odbędzie się bez, jak nietrudno się domyśleć, ługu – preparaty tego rodzaju są dziś łatwo dostępne w marketach budowlanych i sklepach wnętrzarskich, toteż nikt z nas nie powinien mieć problemów z ich znalezieniem. Na powierzchnię drewna ług nanosi się za pomocą pędzla – najlepiej, jeśli będzie to pędzel o średniej miękkości włosia. Poza nimi, warto wyposażyć się wcześniej również w papier ścierny, rozpuszczalnik bądź denaturat oraz szmatkę, za pomocą których dokładnie oczyścimy powierzchnię bielonego drewna – powinniśmy bowiem koniecznie pamiętać o tym, że aby efekty naszej pracy były zadowalające, ług musimy nakładać na drewno pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, poprzednich warstw farby i tym podobnych.

ługowanie drewna, wybielanie drewna

Ługowanie a olejowanie i bejcowanie

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak olejowanie, ługowanie wyróżnia się przede wszystkim specyficznym, białym kolorem drewna. Efekty ługowania mogą także przywodzić na myśl bejcę, jednak i od niej różnią kolorem i jego intensywnością. Z obiema metodami ługowanie łączy zaś fakt, że mimo nadania drewnu nowej barwy, dobrze widoczny jest jego rysunek i usłojenie.

Ługowanie do drewna jest stosunkowo tanią metodą, bowiem licząca dwa i pół litra butelka ługu kosztuje około stu złotych – a wystarcza, w zależności od producenta, do wybielenia około dwudziestu metrów kwadratowych. Przy zakupie ługu warto jednak zwrócić uwagę na jego przeznaczenie – w handlu dostępne są bowiem ługi do drewna iglastego, liściastego a także drewnianych podłóg i ścian.

Zdjęcia: ideasofhomedecors.