Treść główna

Porady Ciekawostki Mahonie amerykańskie a afrykańskie

Mahonie amerykańskie a afrykańskie

Mahoń to jeden z najbardziej znanych i cenionych gatunków drewna egzotycznego. Jego charakterystyczny czerwony odcień oraz niejednolita struktura nadaje produkowanym z niego przedmiotom szlachetnego, eleganckiego i wyjątkowego charakteru. Mało kto wie, że drewno mahoniowe pozyskiwane jest z różnych gatunków drzew i rozróżnia się dwa rodzaje drewna mahoniowego – amerykański oraz afrykański.

mahoń amerykański, mahoń afrykański

Mahoń amerykański

Mahoń amerykański przywędrował do Europy w wyniku odkryć geograficznych i od razu zyskał uznanie jako idealny materiał do produkcji eleganckich mebli. Do tej pory amerykański surowiec uznawany jest za szlachetniejszy i trwalszy od mahoniu afrykańskiego. Najpopularniejszym gatunkiem amerykańskiego drzewa wykorzystywanego do produkcji drewna mahoniowego jest mahoniowiec właściwy (Swietenia mahagoni), który występuje głównie w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach. Jego walorem jest wyjątkowa twardość, przy jednoczesnej łatwej obrabialności. Za najcenniejszy uważa się z kolei mahoń prawdziwy (Swietenia macrophylla), zwany także brazylijskim lub honduraskim, który jest obecnie wpisany na listę gatunków zagrożonych.
Głównym zastosowaniem mahoniu amerykańskiego jest meblarstwo oraz stolarstwo, ale wykorzystuje się je także do produkcji śmigieł lotniczych.

Zobacz także: majau – azjatycki mahoń

mahoń amerykański, mahoń afrykański

Mahoń afrykański

Mahoń afrykański jest w Europie dużo popularniejszy od odmian amerykańskich, głównie ze względu na niższą cenę oraz łatwiejszy transport. Drewno mahoniowe pozyskuje się w Afryce także z różnych gatunków drzew, ale chyba najbardziej znanym źródłem surowca jest sapeli (Entandrophragma cylindricum). Jest to wysokie drzewo o prostym pniu występujące w lasach deszczowych w środkowej i zachodniej Afryce, które odznacza się dużą gęstością, zwartą strukturą odporną na ściskanie oraz pasiastym skrętem włókien. Po obróbce drewno sapeli uzyskuje piękny, jedwabisty połysk, dlatego nadaje się idealnie do produkcji mebli oraz podłóg.
Mahonie afrykańskie znajdują zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie, ale wyrabia się z nich także podłogi, drzwi, elementy wyposażenia wnętrz, a także elementy szkutnicze oraz gitary.