Treść główna

Porady Ciekawostki Nieocenione drewno tekowe

Nieocenione drewno tekowe

Drewno tekowe uznawane jest za jeden z najlepszych gatunków. Wytwarza się je z trzech lub czterech (w zależności od źródła informacji) gatunków drzew teczyny, które rosną tylko i wyłącznie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te osiągają aż 45 metrów wysokości, a żyją do 200 lat. Ich liście są owalne i bardzo duże, z łatwością przekraczają pół metra długości i 30 centymetrów szerokości. Dowiedz się do czego stosuje się drewno tekowe i jakie ma właściwości.

drewno tekowe

Właściwości drewna tekowego

Z tych monumentalnych drzew uzyskuje się wspaniałe drewno o unikalnych właściwościach. Zawiera ono bardzo dużo olejów oraz kwasu krzemowego, dzięki czemu wcale nie nasiąka wodą i jest praktycznie niewrażliwe na rozmaite substancje chemiczne, które niszczą zwykłe drewno i stal – z drewna tekowego wykonywano nawet obudowy do akumulatorów. Szkodniki, w tym termity, też nie są żadnym zagrożeniem dla teczyny. Jeśli chodzi o twardość, to teczyna plasuje się pomiędzy olchą i brzozą, a więc jest średnio twarda. Teczyna waży około 0,7 kg na decymetr sześcienny i co ciekawe, prawie nie kurczy się przy suszeniu. Świeże drewno tekowe jest jasnożółte i bardzo mocny, ale przyjemny zapach, z wiekiem lekko ciemnieje. Trwałość teku jest wręcz legendarna – w muzeach możemy oglądać wyroby z tego drewna wykonane ponad tysiąc lat temu.

Drewno tekowe – zastosowanie

Podstawowe zastosowania drewna tekowego nie zmieniły się od niepamiętnych czasów – od zawsze był to idealny materiał do budowy łodzi i wszystkiego, co miało kontakt z wodą. Później, z teczyny robiono trwałe wagony kolejowe. W obecnych czasach zastosowania teczyny nieco się ograniczyły, ale też wyspecjalizowały. Nie wykonuje się już całych statków z drewna tekowego, ale robi się z niego ekskluzywne pokłady jachtów i żaglowców (również wielu wykonanych w Polsce, jak na przykład słynne „Dar Młodzieży”, „Fryderyk Chopin”, „Kalikara”, „Mir”, czy „Pogoria”).

drewno tekowe

Drewno tekowe w łazience

Nie ma też nic lepszego od teku, jeśli szuka się dobrych, drewnianych mebli łazienkowych i kuchennych, jednak, szczególnie w przypadku łazienek, trzeba uważać, bo tek może podrażniać skórę niektórych osób. Zanim więc zdecydujesz się na tekową podłogę w łazience, upewnij się, że będziesz po niej spokojnie mógł chodzić boso i nie wywoła ona reakcji alergicznej u ciebie, ani u twoich najbliższych. Nie jest za to szczególnie groźna boazeria tekowa, którą również można z powodzeniem montować w wilgotnych pomieszczeniach. W końcu ścian nie dotyka się szczególnie często.

Jak uzyskuje się drewno tekowe?

Tek hoduje się na plantacjach, głównie w Birmie, ale też w Tajlandii, Indiach i lokalnie w Afryce i Ameryce Środkowej. Nie wchodzi więc tu w grę żaden wyrąb naturalnych lasów. Drzewa ścina się, gdy osiągają 8 metrów wysokości i 0,5 metra średnicy pnia, co następuje zwykle po 15 latach od zasadzenia.

Właściwości lecznicze drzewa

Co ciekawe, teczyna to nie tylko drewno – ta roślina ma również właściwości lecznicze. Wyciąg z jej kory działa silnie przeciwbakteryjnie, a pył z drewna – przeciwgrzybiczo. Nie ma pewności, czy wyciąg z kwiatów rzeczywiście działa moczopędnie, aczkolwiek jest tak według medycyny ludowej w Azji południowo-wschodniej.