Treść główna

Porady Ciekawostki Ochrona drewna przed kornikami

Ochrona drewna przed kornikami

Drewniane domy, meble z drewna, czy tarasy drewniane, narażone są na negatywne działanie owadów. Szkodniki drewna mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji drewnianej. Szczególnie należy uważać na zagnieżdżające się w drewnie korniki. Jak chronić się przed takimi owadami i ich działalnością?

korniki w drewnie

Korniki – powszechne szkodniki drewna

Korniki są owadami żywiącymi się drewnem. O ich obecności w domach drewnianych i innych elementów z drewna świadczy powstanie na ich powierzchni otworów o regularnych kształtach. Szkodniki drewna takie jak korniki najczęściej niszczą przewrócone, spróchniałe drewno w lasach. Idealnym dla nich środowiskiem jest lekko wilgotne drewno – świeże, emitujące olejki eteryczne, bowiem wabią one szkodniki ze znacznej odległości.
Rzadko korniki zagnieżdżają się w futrynach drzwi, w meblach czy w ścianach domów drewnianych. Jeśli korniki zagnieżdżą się w drewnianych elementach konstrukcyjnych domu, może to osłabić jego konstrukcję.

Zabezpieczenie drewna przed kornikami

Naturalną powłoką zabezpieczającą drewno jest żywica, która wycieka z pnia drzewa, tworząc barierę niemożliwą do pokonania przez korniki. Niemniej, dziś w budownictwie czy do produkcji stolarskiej wykorzystywane jest drewno suszone komorowo, które daje gwarancję usunięcia wszelkich szkodników. Parowanie drewna powoduje, że usuwane są z niego ewentualnie zagnieżdżone larwy korników, poczwarki i dorosłe osobniki.

korniki w drewnie

Drewno może zostać zabezpieczone przed kornikami przy użyciu chemicznych preparatów i środków trujących o przedłużonym działaniu owadobójczym. Nowoczesne środki impregnacyjne i zabezpieczające drewno przed szkodnikami aplikowane są powierzchniowo lub za pomocą impregnacji głębokiej. Nie wykazują szkodliwości dla człowieka i zwierząt. Chronią drewno przed owadami, grzybami, pleśnią i sinizną. Impregnując drewno wytwarza się na jego powierzchni powłokę, która przedłuża żywotność materiału, a jednocześnie nie dopuszcza do rozwoju kolonii korników. Im bardziej drewno zostanie przesycone impregnatem, tym lepiej. Do impregnacji nadaje się drewno o wilgotności do 20 proc. Jeśli zaimpregnujemy drewno mokre lub za bardzo wilgotne, nie nadamy mu praktycznie żadnej ochrony.

Zobacz także: Dezynsekcja i dezynfekcja drewna.

Środki na korniki

Preparaty zabezpieczające drewno przed kornikami dzielą się na olejowe i solne. Stosując je należy wiedzieć, w jaki sposób je nanosić na powierzchnię drewnianą, aby nie uniemożliwić drewnu oddychanie.
Bardzo dobrze z kornikami poradzi sobie preparat rozpuszczalnikowy Hylotox Q, który głęboko penetruje drewno, docierając do żerujących w nim owadów. Zabezpiecza też drewno przed ponowną inwazją insektów.

Zdjęcia: Mark Turnauckas via Flickr, Wikipedia.