Treść główna

Porady Ciekawostki Okoume – ABC drewna okoume

Okoume – ABC drewna okoume

Szerokie zastosowanie, oryginalny i przy tym piękny wygląd oraz świetne parametry techniczne to najważniejsze walory egzotycznego drewna okoume. Dość wysoka cena jaką trzeba zapłacić za poszczególne produkty wykonane z drewna okoume, nie odstrasza klientów, którzy chcą je zastosować do wykończenia domu czy budowy łodzi.

okoume, drewno egzotyczne

Okoume – pochodzenie i charakterystyka

Okoume to egzotyczny gatunek drzewa, które rośnie w tropikalnych lasach na terenie Afryki Centralnej oraz Środkowej. W Europie gatunek ten jest znany już od kilkudziesięciu lat i co najważniejsze zdobył na tym kontynencie sporą popularność. Nic zatem dziwnego, że również na naszym rodzimym rynku okoume zaczyna zyskiwać sobie coraz większe grono zadowolonych nabywców.

Barwa tego egzotycznego drewna określana jest jako łososiowo-różowa do ciemno różowej, przy czym należy pamiętać, że pod wpływem światła okoume ciemnieje. Biel jest biały, wąski i wyraźnie oddzielony, a włókna od lekko do średnio splecionych. Dla większości osób najważniejsze jest jednak to, że obróbka drewna okoume jest bardzo prosta. Jego suszenie trwa stosunkowo krótko, a ryzyko wszelkiego typu pęknięć czy odkształceń jest .

okoume, drewno egzotyczne

Okoume – zastosowanie

Łatwa obróbka, jednolity kolor, stosunkowa lekkość drewna okoume, jak również fakt, iż dość łatwo poddaje się ono lakierowaniu i wybarwianiu to powody, dla których ludzie lubią otaczać się właśnie tym gatunkiem drewna. Z tego względu okoume wykorzystuje się do produkcji sklejki, boazerii, desek elewacyjnych, skrzyń i pudełek, elementów mebli czy stolarki wewnętrznej i zewnętrznej. Co ciekawe, okoume polubili także miłośnicy żeglarstwa, dzięki czemu ten gatunek drewna stosowany jest do budowy jachtów i łodzi.

Zobacz także: Lakierowanie drewna

Niezwykłe walory drewna okoume sprawiają, że jest ono często wykorzystywane jako alternatywa dla innych egzotycznych gatunków, takich jak Meranti czy Acajou.

Zdjęcia: Wood-database, dwstucke via Flickr