Treść główna

Porady Ciekawostki Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy

Cynamon to nie tylko doskonała przyprawa do potraw i deserów, ale również substancja w formie olejku wykorzystywana w medycynie alternatywnej. Olejek cynamonowy to niezwykle cenny dar natury o szerokim zastosowaniu.

olejek cynamonowy

Pozyskiwanie olejku cynamonowego

Olejek cynamonowy pozyskiwany jest w procesie destylacji parą wodną z liści cynamonowca cejlońskiego – Cinnamomum zeylanicum N. Olejek ma orientalny charakter i bardzo intensywny, korzenny, przyjemny zapach.

Działanie i zastosowanie olejku cynamonowego

W chińskiej medycynie olejek cynamonowy stosowany jest już od stuleci, który wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olejek cynamonowy posiada silne działanie antyseptyczne, co oznacza, że hamuje rozwój bakterii i wirusów w organizmie. Może być stosowany w medycynie alternatywnej, wewnętrznie w stanach zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Zaleca się spożywanie niewielkiej ilości – około 1/3 łyżeczki olejku po posiłku. Wspomaga leczenie artretycznych i reumatycznych zmian, poprzez masaż z wykorzystaniem olejku.

Zobacz także: cynamonowiec.

olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy w kosmetologii

Silnie pobudza krążenie krwi w ciele człowieka, dlatego wykazuje korzystne działanie w kosmetologii. Wykorzystywany jest do redukcji cellulitu oraz zbędnej tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, olejek cynamonowy wchodzi często w skład preparatów służących do powiększania ust. Niweluje obrzęki, zapobiega przebarwieniom skóry wynikającym ze zmian trądzikowych i zamyka rozszerzone pory skóry.
Olejek cynamonowy znalazł zastosowanie w:

  • olejkach do masażu,
  • mieszankach zapachowych,
  • błyszczykach i pomadkach,
  • maściach i kremach na spuchnięte nogi,
  • perfumach i kosmetykach perfumowanych,
  • maściach rozgrzewających,
  • olejkach niwelujących cellulit i likwidujących zbędną tkankę tłuszczową.

Jego stosowanie nie powoduje podrażnień skóry, o ile olejek podawany jest w formie rozcieńczonej.
Olejek cynamonowy podwyższa libido u obojga płci i wspomaga potencję seksualną. Przyjemnie rozgrzewa, orzeźwia i oczyszcza, przez co staje się środkiem niezastąpionym w aromaterapii. Można nim niwelować dolegliwości menstruacyjne oraz wybielać zęby.

Gdzie kupić i ile kosztuje?

Olejek kupimy się w aptekach, drogeriach i w sklepach internetowych. Buteleczka o zawartości 30 ml kosztuje około 30 zł.

Zdjęcia: Wikipedia, organicfacts.net