Treść główna

Porady Ciekawostki Olejowanie drewna

Olejowanie drewna

Drewno jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych we wszystkich gałęziach gospodarki. Niestety, pomimo wszystkich jego zalet, wymaga cyklicznej konserwacji i zabezpieczenia. Na szczęście jednak, dzisiejsza technologia dysponuje wieloma sposobami, dzięki którym konserwacja i ochrona drewna jest nie tylko tania, ale również nad wyraz skuteczna. Wśród nich wymienić można między innymi olejowanie, bejcowanie drewna czy lakierowanie.

olejowanie drewna, oleje do drewna

Olejowanie a lakierowanie drewna

Każdą z tych metod stosuje się w innym celu – lakierowanie, olejowanie i malowanie drewna służą przede wszystkim jego impregnacji i zabezpieczeniu go przed zgubnym wpływem wilgoci. Stosowanie lakierów niesie ze sobą pewne ryzyko – przedmioty drewniane zabezpieczone tym sposobem są mnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, bowiem warstwa lakieru w wyniku upadków bądź stłuczeń drewno traci ochronę i staje się narażone na działanie wody. Nie bez znaczenia jest też kwestia ochrony środowiska, bowiem lakiery składają się z wielu niebezpiecznych dla przyrody związków chemicznych.

To właśnie moda ekologiczna sprawiła, że olejowanie drewna zdobywa coraz większą popularność – metoda ta jest bowiem w stu procentach bezpieczna dla natury. Poza tym, olejowanie wymaga mniejszych nakładów pracy i pomaga uwydatnić naturalne walory wizualne drewna. Olejowane przedmioty nie są jednak pozbawione wad – wymagają wszak staranniejszej pielęgnacji, a także regularnego powtarzania czynności. Najczęściej metodę tę stosuje się do konserwacji mebli oraz podłóg. (zobacz także: konserwacja podłogi – olej czy lakier?)

olejowanie drewna, oleje do drewna

Jaki olej do drewna wybrać?

W handlu dostępne są różne rodzaje olejów do drewna – każdy z nich powstał z myślą o innym zastosowaniu, a my powinniśmy pamiętać o tym przy wyborze konkretnego produktu. Wszystkie z nich podzielić można z grubsza na dwa rodzaje – oleje twardniejące i nietwardniejące. Do pierwszej grupy zaliczyć można między innymi oleje lniane, słonecznikowe bądź konopne. Nadają się one do powierzchni mniej narażonych na ścieranie, a jeśli już koniecznie chcemy zastosować je na przykład na podłogę, pamiętajmy o zastosowaniu dodatkowego woskowania. Na podłogach bądź blatach stołów znacznie lepiej sprawdzą się jednak oleje twardniejące, zawierające żywice naturalne bądź sztuczne.

Jak olejować drewno?

Olej należy nakładać postępując ściśle według instrukcji, jaką ich producent zamieścił na opakowaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych ługów, które rozszerzą pory drewna i sprawią, że olej będzie mógł łatwiej wniknąć w ich powierzchnię. Po skończonym olejowaniu należy drewno wypolerować – jedynie w ten sposób unikniemy powstawaniu smug i przebarwień.

olejowanie drewna, oleje do drewna

Oleje do drewna i ich ceny

Litr oleju do drewna to wydatek od 10 do nawet 100 złotych – w zależności od surowca użytego do jego produkcji, obecności dodatków oraz producenta. Aby mieć stuprocentową pewność do tego, że kupiony przez nas olej będzie właściwie spełniał swoje zadanie, najlepiej na pewno zrobimy, kiedy zdecydujemy się na zakup produktu z wyższej półki – są one wytwarzane z doskonałej jakości składników.

Zdjęcia: Flickr – Cheryl, Elizabeth Runder.