Treść główna

Porady Ciekawostki Pirograf – wypalarka do drewna

Pirograf – wypalarka do drewna

Pirograf to wypalarka do drewna, czyli urządzenie służące do tworzenia na drewnie wzorów oraz przeróżnych motywów. Zazwyczaj maszyna potrafi jednak tworzyć rozmaite kształty nie tylko na drewnie, ale także i na innych, stałych materiałach. Artykuł wyjaśnia jak działa pirograf, jakie modele pirografów można obecnie kupić i jak używać tych urządzeń.

pirograf, wypalarka do drewna

Pirograf – modele i rodzaje

Pirografy dzielą się na podstawowe i profesjonalne, przy czym te pierwsze zwane są również amatorskimi. Amatorskie modele są bardzo proste, mają wymienne końcówki i są raczej niedrogie – kosztują poniżej 100 złotych, a więc każdy może sobie na nie pozwolić. Jednakże pirografy profesjonalne – których cena jest odpowiednio wyższa, nawet o kilka razy – posiadają ważną zaletę, którą jest możliwość regulacji temperatury w czasie wypalania. Oznacza to, że przy ich pomocy można wykonywać o wiele ciekawsze, bardziej skomplikowane wzory i obrazy, gdyż umożliwiają cieniowanie, dodając rysunkowi głębi.

Zobacz także: tokarka do drewna

Wypalarki do drewna mogą być ręczne, lecz w większych przedsiębiorstwach popularne stają się również tak zwane plotery laserowe – czyli maszyny przeznaczone do zadań produkcyjnych. Plotery wyposażone są w głowicę, która umożliwia wypalanie wzorów na drewnie i materiałach drewnopodobnych i może pracować w systemie ciągłym.

pirograf, wypalarka do drewna

O wypalaniu w drewnie

Jeśli już posiada się pirograf i pragnie wykorzystać go do wykonania na drewnie jakiegoś wzoru, należy najpierw przygotować sobie odpowiedni szablon. W dobie internetu jest to bardzo proste, ponieważ w sieci można znaleźć przeróżne szablony – jedyne, co musimy zrobić, to wyskalować je i wydrukować, ażeby pasowały do rozmiaru drewna, które chce się wykorzystać. Najlepiej drukować obrazy biało-czarne, ażeby później praca z drewnem była prostsza. Kto posiada zdolności plastyczne raczej nie będzie potrzebował kalki – inni powinni się w nią wyposażyć, ażeby przenieść wydrukowany wzór bezpośrednio na powierzchnię drewnianą, a następnie – wykorzystując linie – wypalić przy pomocy pirografu cały kształt.

Zobacz także: frezarka do drewna

Ważne jest, by po podłączeniu go chwilę zaczekać – choć szybko się nagrzewa, odpowiedniej temperatury nie uzyskuje od razu. Istotne jest również przygotowanie kombinerek i skórzanej rękawicy, by nie poparzyć się tak podczas wypalania, jak i wymieniania końcówki. Groty dostępne są w różnych grubościach, dzięki czemu można z łatwością uzyskać zarówno cienkie linie, jak i je później wypełnić. Wypalanie wymaga cierpliwości, bowiem słoje drewna utrudniają uzyskanie jednolitego wzoru – dlatego niektórzy preferują sklejki lub skórę.

Zdjęcia: Wikipedia