Treść główna

Porady Ciekawostki Podłoga drewniana w kuchni

Podłoga drewniana w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni pięknie się prezentuje zarówno w zestawieniu z meblami nowoczesnymi jak i tradycyjnymi, np. w stylu rustykalnym. Aby drewno w kuchni dobrze nam służyło, trzeba wybrać odpowiedni gatunek.

podłoga drewniana w kuchni

Drewno czy płytki ceramiczne

Niektórym pomysł podłogi drewnianej może wydać się karkołomny, zwłaszcza, jeśli porównamy właściwości drewna z najczęściej wykorzystywanymi w tym celu płytkami ceramicznymi. Kafle zdają się mieć nad drewnem poważną przewagę – w żaden sposób nie może zaszkodzić im wilgoć, której przecież w kuchni nie brakuje, nie straszny jest im też częsty w tym pomieszczeniu tłuszcz i wysokie temperatury. Tym, którzy właśnie z tego powodu obawiają się użycia tego materiału, warto jednak powiedzieć, że wspomniane czynniki nie muszą być dla drewnianej podłogi zagrożeniem – pod warunkiem jednak, że będziemy się o nią prawidłowo troszczyć. Powinniśmy też pamiętać, by na podłogę drewnianą wybierać drewno lite, a szczeliny między nimi regularnie zabezpieczać odpowiednim preparatem zatrzymującym wnikającą w nie wodę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kilkakrotnie lakierowanych paneli – dzięki temu, że pracują one słabiej od desek z litego drewna, zmniejsza się ryzyko powstania zniekształceń, jednak nieco mniejsza może okazać się też ich żywotność.

podłoga drewniana w kuchni

Zalety i wady drewnianej podłogi w kuchni

Największą zaletą drewnianej podłogi w kuchni jest jej wygląd, który szczególnie dobrze sprawdzi się w tradycyjnych kuchniach. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad – aby taka podłoga służyła nam odpowiednio długo, musimy chronić je przed wilgocią. Najlepszym sposobem jest regularne olejowanie, nieco gorsze rezultaty przynosi lakierowanie – lakier bowiem podatny jest na zarysowania – i woskowanie, które powtarzać trzeba jednak po każdym kontakcie podłogi z wodą, bowiem zmywa ona ochronną powłokę, co będzie sporym problemem przy myciu podłogi.

Gatunki drewna na podłogę w kuchni

Nie bez znaczenia jest też wybór gatunku drewna, z którego wykonamy naszą podłogę. Najlepiej sprawdzą się gatunki łączące twardość i wodoodporność. Z polskich gatunków najlepiej sięgnąć po buk, jawor, dąb czy klon. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wybór któregoś z gatunków egzotycznych, takich jak merbau, jatoba, ipe bądź wiśnia brazylijska. Decydując się na nie, zyskamy pewność, że nasza podłoga nie zetrze się szybko, nie będą pojawiać się na niej zarysowania, a woda i tłuszcze nie będą wpływać na jej jakość.

Zdjęcia: 3mieszczankaChalonHandmade.