Treść główna

Porady Ciekawostki Renowacja drzwi drewnianych

Renowacja drzwi drewnianych

Drewno jest niezwykle chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Jego zalety są znane od wieków, dlatego wciąż mnóstwo osób decyduje się na montaż drzwi drewnianych w swoich domach i mieszkaniach. Ich właściciele muszą jednak pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie troszczenie się o ten materiał, wykonując chociażby okresową renowację, czyli odnowienie drzwi drewnianych.

renowacja drzwi drewnianych

Drewniane drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są szczególnie narażone na uszkodzenia związane z działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, a nawet nadmierne nasłonecznienie. Zima to zdecydowanie najtrudniejszy okres dla wszelkich drewnianych konstrukcji. Duże różnice temperatur po obu stronach drzwi mogą być powodem ich wypaczania, a wilgoć wnikające w miejsca uszkodzenia lakieru jest powodem łuszczenia się farby, co ma zły wpływ także na stan drewna. Z tego powodu, bardzo ważne jest aby po okresie zimowym dokładnie sprawdzić stan drzwi zewnętrznych i dokonać niezbędnych poprawek, które przygotują je do sezonu wiosenno-letniego.

Zobacz także: Jakie drewno na drzwi?

Renowacja drzwi drewnianych – krok po kroku

Renowację drzwi zaczynamy rzecz jasna od ściągnięcia ich z ościeżnicy oraz zdemontowania wszelkich elementów metalowych. Następnie musimy ocenić stan w jakim znajduje się zarówno skrzydło jak i ościeżnica. Jeśli nie ma na nich większych uszkodzeń, takich jak zabrudzenia, zarysowania czy odpadająca farba, tak naprawdę wystarczające może być wyszlifowanie ich papierem ściernym i pomalowanie.

renowacja drzwi drewnianych

W przypadku gdy zauważamy odpadającą farbę należy usunąć ją w całości, wykorzystując do tego specjalny środek chemiczny (który zmiękcza farbę) lub szlifierkę, choć jest to bardzo pracochłonne. Następnie należy wygładzić powierzchnię drzwi i wypełnić ewentualne ubytki szpachlówką do drewna. Kolejnym krokiem jest dokładne odpylenie drzwi, aby nie pozostały na nich żadne pyły, które mogłyby się uwidocznić po wymalowaniu. Na tak przygotowane skrzydło i ościeżnicę najpierw nakładamy farbę podkładową, dopiero później farbę właściwą.

Zobacz także: Renowacja drewna.

W podobny sposób można także przeprowadzić renowację drzwi wewnętrznych, które dodatkowo możemy ozdobić ciekawym kolorem farby, tapetą czy nawet zdecydować się na wymianę przeszkleń lub elementów metalowych. Nawet niewielkie zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd zarówno drzwi, jak i całego domu czy mieszkania.

Zdjęcia: bambe1964, boostsamurai via Flickr.