Treść główna

Porady Ciekawostki Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej okien wykonanych z rozmaitych tworzyw sztucznych. Pomimo wielu ich niewątpliwych zalet, wielu z nas nadal woli okna drewniane. Szczególnie te nieco starsze mają niepowtarzalny urok, a przy właściwych zabiegach i odrobinie kreatywności oraz umiejętności możemy sprawić, że będą pasować do każdego wnętrza – tak do tych urządzonych tradycyjnie, jak i w nowoczesnym stylu.

renowacja okien drewnianych


Przy renowacji i konserwacji okien drewnianych warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, dzięki którym sprawimy, że nasze okna odzyskają dawny blask i z powodzeniem będą służyć nam jeszcze przez lata.

Czyszczenie okien ze starej farby

Pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie stanu okien. Zarówno same okna, jak i ramę powinniśmy przejrzeć pod kątem ubytków. Następnie oczyśćmy okna ze starej warstwy farby – możemy to uczynić na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na mechanicznym zdrapaniu farby za pomocą szpachelki, w drugim pozbywamy się jej z użyciem środków chemicznych, trzeci zaś polega na użyciu opalarki.

renowacja okien

Ogólny stan i wilgotność drewna

Potem należy poddać kontroli wilgotność drewna. Za pomocą wilgotnościomierza sprawdzimy, czy jej poziom nie przekracza dopuszczalnych norm, które, w zależności od rodzaju drewna oscylują wokół piętnastu procent. Jeśli drewno jest zbyt wilgotne, przed zabraniem się do pracy koniecznie powinniśmy je osuszyć. Właśnie wtedy nadchodzi także idealny moment do uzupełnienia wszystkich ubytków. Użyjemy do tego dłuta, szpachelki oraz szpachli do drewna i specjalnego utwardzacza. Jeśli nasze okna zostały zaatakowane przez grzyby, zainfekowane miejsca oczyszczamy dłutem, a następnie utwardzamy za pomocą wspomnianego środka.

Impregnacja i malowanie drewna

renowacja okien

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie okna impregnatem, który zabezpieczy je przed szkodnikami, grzybami oraz wilgocią. Ostatnim już krokiem będzie pomalowanie okien. Tu z kolei najważniejszy jest właściwy wybór farby – to, na którą z nich się zdecydujemy zależeć powinno przede wszystkim od tego, w jakim kolorze mają być skończone okna. Może to być zarówno farba kryjąca, jak i tylko koloryzująca, czyli taka, która nada drewnu kolor, jednak nie zasłoni słojów i sęków, a wraz z nimi wszelkich niedoskonałości, pęknięć i zadrapań. Na rynku można znaleźć również farby lazurowe, które chroniąc drewno przed niekorzystnymi warunkami, tak samo pozwalają mu oddychać.

Warto także zdecydować się na polakierowanie okna. Przy malowaniu okien nie możemy także zapominać o tym, by zabezpieczyć wszystkie klamki, metalowe uchwyty i okucia – nie mogą one bowiem przyjąć koloru ramy i okna. Wystarczy do tego folia bąbelkowa lub jakaś taśma samoprzylepna.

Przy okazji renowacji okien, warto wymienić również i te elementy – o ile oczywiście ich stan tego wymaga. Nieraz może zdarzyć się także, że wymiany wymagać będą także zawiasy okna. Tak odnowione okna można z powrotem umieścić w ramach – jeśli trzeba, wcześniej możemy wymienić szyby na nowe, bowiem stare i matowe gorzej przepuszczają światła i trudniej utrzymać je w czystości. Nowe szyby zamocujemy w oknach i uszczelnimy za pomocą silikonu szklarskiego, dopiero później nakładając warstwę kitu. Całościowy efekt z pewnością będzie zaskakujący!