Treść główna

Porady Ciekawostki Rodzaje obróbki drewna – gwintowanie drewna

Rodzaje obróbki drewna – gwintowanie drewna

Drewno jest materiałem wdzięcznym do obróbki, choć najtwardsze i najgęstsze jego gatunki wymagają wykorzystania do tego celu ostrych narzędzi. Jednym z rodzajów obróbki drewna jest gwintowanie.

Na czym polega gwintowanie drewna?

Wydawać by się mogło, że gwintowanie w drewnie jest prostą czynnością, wymagającą jedynie wywiercenia odpowiedniego otworu. Tymczasem gwintowanie jest znaczeni bardziej skomplikowane. To proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, które polega na wykonaniu na powierzchni wałka lub otworu wgłębień wzdłuż linii śrubowej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zakończenia z gwintem dla drewnianych elementów.

gwintowanie drewna

Jak prawidłowo gwintować drewno?

W pierwszej kolejności przy gwintowaniu drewna należy wybrać odpowiedni kawałek tego materiału i obrobić go, zgodnie z własnym życzeniem i potrzebą. Sam gwint wykonuje się po dobraniu do gwintownicy odpowiedniej narzynki. Umieszcza się ją w takim urządzeniu, a następnie drewno wkłada się poziomo do imadła. Prostopadle nakłada się gwintownicę i dokręca ją do obrabianego elementu. Kolejnym krokiem jest cofnięcie narzynki oraz ponowne wykonanie dwóch obrotów w prawą stronę i cofnięcie o jeden w lewo. Do momentu uzyskania pożądanej długości gwintu czynność ta powinna być powtarzana.

Które gatunki drewna nadają się do gwintowania?

Do gwintowania nadaje się drewno bukowe czy dębowe. Zdecydowanie trudniej wykonać będzie prawidłowy gwint na bazie drewna brzozowego, które jest miększe i bardziej włókniste.

Narzędzia i zestawy do gwintowania drewna

W użyciu przy obróbce polegającej na gwintowaniu drewna są między innymi kompletne zestawy zawierające narzynkę oraz gwintownik, które służą do nacinania wewnętrznych i zewnętrznych gwintów.
Urządzeniem podstawowym, które służy do gwintowania jest gwintownica, pozwalająca na wykonanie odpowiednich nacięć na pożądanej powierzchni. W użyciu są zarówno gwintownice ręczne, jak i ręczne napędzane elektrycznie. Istnieją także gwintownice stacjonarne o napędzie elektrycznym, zdolne do gwintowania z dużą średnicą.