Treść główna

Porady Ciekawostki Świerk – ABC drewna świerkowego

Świerk – ABC drewna świerkowego

Wśród drzew, które są powszechnie spotykane w naszym kraju znajduje się wiele różnych rodzajów drzew iglastych. Pośród nich znajduje się również świerk pospolity, który można spotkać na terenach południowej Polski oraz na terenie Suwalszczyzny. Jest to drzewo, które poza tym rośnie na terenie Rosji oraz w dużej mierze w Skandynawii. Świerk spotkać można przede wszystkim na terenach zimnych oraz górskich. Drzewa świerkowe rosną na wysokość 40-50 metrów, występują do 2200 metrów na poziomem morza.

świerk, drewno świerkowe

Drewno świerkowe – charakterystyka

Drewno świerkowe jest popularnym drewnem lekkim, które wykorzystywane jest powszechnie między innymi w budownictwie. Drewno ma barwę jasną, niekiedy białą. Jest to drewno wyjątkowo miękkie, dzięki czemu staje się łatwe w obróbce. Jeśli chodzi o gatunki drewna wykorzystywane w naszym kraju należy do najbardziej popularnych.

Świerk posiada regularnie rozmieszone sęki oraz pnie, które mają do półtora metra średnicy. Obróbka świerku ze względu na lekkość oraz miękkość jest stosunkowo prosta, poradzi z nią sobie niemal każda maszyna obróbki drewna. Drewno ze świerka, które jest dobrze wysuszone można bez obaw stosować w budownictwie. Jeśli znajdzie się w miejscach suchych i dobrze wentylowanych będzie nam służyć przez wiele lat doskonale wyglądając. Nie powinno się go stosować w bezpośrednim kontakcie z gruntem. Pęknięcia w drewnie są czymś naturalnym, dlatego nie można traktować ich jako wadę.

świerk, drewno świerkowe

Drewno świerkowe – zastosowanie

Podobnie jak jodła czy sosna również świerk wykorzystuje się do produkcji desek, kantówek i innych elementów drewnianych. Wykonane ze świerku świetnie się prezentują i można je bez obaw wykorzystać w różnych konstrukcjach, gdyż jest to drewno wytrzymałe. Poza tym świerk wykorzystuje się również powszechnie do uzyskiwania celulozy. Można również zauważyć, że jest to drewno, które stanowi bardzo często element instrumentów muzycznych. Wiele z nich posiada pudła rezonansowe wykonane właśnie z drewna świerkowego.

świerk, drewno świerkowe

Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że drewno świerkowe ma wiele zastosować i można go wykorzystać w wielu elementach. Powszechnie jest również wybierane na drzewko Bożonarodzeniowe w naszych domach.

Do obróbki drewna świerkowego wykorzystywać należy powszechnie stosowane maszyny i narzędzie. Warto kupować drewno w zaufanych tartakach, które sprzedają drewno dobrze wysuszone i przygotowane z największą dbałością. Jeśli zależy nam na większej trwałości świerku możemy również zainteresować się jego innymi rodzajami między innymi syberyjskim rosnącym na terenie Rosji.

Ceny drewna świerkowego kształtują się podobnie jak ceny innych drzew iglastych. Cena na poziomie nieco ponad 300 złotych za metr sześcienny drewna okrągłego do obróbki to cena najczęściej obecnie spotykana. Nie warto decydować się na rzekome okazje, które w rzeczywistości mogą sprawić, że będziemy musieli jeszcze więcej wydać, gdyż drewno po krótkim okresie czasu nie będzie nadawało do użytku.