Treść główna

Porady Ciekawostki Szkodniki mebli drewnianych i ich zwalczanie

Szkodniki mebli drewnianych i ich zwalczanie

Drewniane meble są bardzo cenione przez wszystkich – z uwagi na charakterystyczną atmosferę wizualnego ciepła, którą wnoszą ze sobą do pomieszczeń. Są jednak również podatne na działanie szkodliwych czynników – w tym szkodników. Powinny być na taką ewentualność odpowiednio zabezpieczane, a właściciele powinni wiedzieć jak reagować, gdy spostrzegą atak. Jakie są objawy bytności szkodników w drewnianych meblach i jak je zwalczyć?

szkodniki mebli drewnianych

Jakie szkodniki atakują meble z drewna?

Ilość szkodników, które mogą żerować na drewnianych meblach jest bardzo duża. Najczęściej są to jednak ksylofagi, należące do rzędu chrząszczy, które są nawet zwane technicznymi szkodnikami drewna. Pojawiają się w niezabezpieczonych lub źle zabezpieczonych meblach drewnianych. Konkretne nazwy najpopularniejszych szkodników to: spuszczel pospolity, kołatek domowy, miazgowiec, drwalnik paskowany, a także stukacz świerkowiec.

Zobacz także: choroby modrzewia

Objawy zaatakowania mebli przez szkodniki

Jak rozpoznać, że dany mebel został zaatakowany przez szkodniki? Najczęściej nie jest to trudne, bowiem drążą one tunele, tym samym osłabiając strukturę drewna. Jeśli ujrzy się w nim jakieś otwory, albo wysypujący się proszek będzie to objaw żerowania szkodników wewnątrz. Niektóre szkodniki dają też inne, typowe objawy – na przykład kołatek podczas swojej bytności stuka w drewno, z czego wzięła się zresztą jego nazwa.

szkodniki mebli drewnianych

Zobacz także: szkodniki drewna – zwalczanie

Sposoby radzenia sobie ze szkodnikami

Istnieje wiele skutecznych metod pozbycia się szkodników z drewnianych mebli – to sposoby chemiczne lub fizyczne. Metody biologiczne, stosowane w naturze wobec drewna – czyli posłużenie się dzięciołem – w tym przypadku nie wchodzą przecież w grę. Najpopularniejsze metody fizyczne to użycie gorącego powietrza, albo też użycie promieniowania elektromagnetycznego (mikrofal). Ten drugi sposób jest nowy, ale bardzo ekologiczny i nowoczesny. Metody chemiczne – takie jak dezynsekcja odpowiednimi mieszankami – nie są przeznaczone do stosowania przez niewykwalifikowane osoby. Trzeba do tego zatrudnić specjalistów. Jak ratować zainfekowane antyki? W taki sam sposób – postępując jednak bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić.

Zdjęcia: Gn via Wikipedia