Treść główna

Porady Ciekawostki Szkodniki wywołujące choroby iglaków

Szkodniki wywołujące choroby iglaków

Iglaki stanowią piękną ozdobę, aczkolwiek wymagają odpowiedniej ochrony przed szkodnikami. Najczęstsze szkodniki iglaków to tarczniki, ochojnik, miodownica i miseczniki – wbrew pozorom, szkodniki te można zwalczyć w prosty sposób – stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

szkodniki iglaków, choroby iglaków

Jak rozpoznać szkodniki iglaków?

Pierwszym symptomem pojawienia się szkodników jest zaprzestanie wzrostu iglaków, żółknące i opadające igły – słowem roślina marnieje. Najlepszym sposobem, by rozpoznać intruza, jest dokładne obejrzenie pędów. Warto ponadto pamiętać, że szkodniki nie ogryzają igieł i pędów, lecz wysysają z nich soki, a skutki pojawiają się sukcesywnie.

Zobacz także: choroby sosny

O występowaniu misecznika tujowca świadczą odbarwienia pędów i łuskowatość igieł, ponadto porażone iglaki chętnie są odwiedzane przez mrówki, które zbierają wytworzoną spadź.
Szkodniki występujące na sosnach występują w postaci obfitej, woskowej wydzieliny, która przypomina drobne kłaczki waty, które znajdują się u nasady igieł – w tej sytuacji mamy do czynienia z ochojnikiem sosnowym.
Ochojnik świerkowo-modrzewiowy tworzy woskową wydzielinę, która wygląda jak puch, natomiast ochojnik jodłowy żeruje głównie na dolnej części igieł, a w miejscach żerowania pojawiają się żółtawe plamy. Z czasem na igłach pojawia się biały, woskowy nalot.
Ochojniki to drobne owady zaliczane do gatunku mszyc, które podczas żerowania wprowadzają do pąków roślin ślinę, efektem czego jest powstawanie na gałązkach narośli, tzw. golasów.
Do grupy mszyc zaliczają się także miodownice – na ich wydzielinie, określanej jako spadź lub rosa miodowa, rozwijają się grzyby sadzakowe.
Miseczniki i tarczniki to owady, których cechą charakterystyczną jest, że nieruchome samice oraz składane przez nie jaja okryte są niewielkimi tarczkami.

szkodniki iglaków, choroby iglaków

Choroby iglaków

Iglaki narażone są także na różne choroby. Najczęstsze z nich to fytoftoroza, osutka, rdza oraz szara pleśń. Najpoważniejszą chorobą iglaków jest fytoftoroza, która może doprowadzić do całkowitego zamierania iglaków. Pierwszym symptomem choroby jest zahamowanie wzrostu oraz stopniowe zamieranie pędów – początkowo żółkną, prowadząc do pełnego schnięcia rośliny. Chorobę tę trudno zwalczać, aczkolwiek można jej zapobiegać stosując odpowiednie środki ochrony roślin. Porażone iglaki należy wykopać i spalić.

Zobacz także: choroby świerków

Kolejną chorobą jest osutka sosny i jałowca – pierwsze oznaki choroby można zauważyć już późną wiosną, a są to pojawiające się na igłach niewielkie plamy. Zmiany bardziej widoczne są jesienią. Chorobę tę można usunąć za pomocą odpowiednich środków ochrony roślin.

Częstym problemem jest rdza, która przejawia się w postaci żółtopomarańczowych skupisk zarodników ogniskowych. Rdza przede wszystkim osłabia iglaki i niekorzystnie wpływa na ich stronę dekoracyjną.

Szara pleśń przejawia się w postaci wodnistych, brązowych plam, które z czasem stają się coraz większe i mogą prowadzić nawet do zamierania pędów. Choroba najczęściej atakuje młode iglaki.