Treść główna

Porady Ciekawostki Szpachlowanie pyłem drzewnym

Szpachlowanie pyłem drzewnym

Jedną z najstarszych metod szpachlowania, która jednocześnie zaliczana jest do najprostszych jest szpachlowanie pyłem drzewnym. Znana jet ona od pokoleń. Sięgali po nią stolarze zajmujący się produkcją mebli. Dzisiaj bez szpachlowania pyłem drzewnym naprawdę bardzo trudno wyobrazić sobie renowację mebli zwłaszcza wówczas, gdy drewno ma zostać wyczyszczone ze wszystkich znajdujących się na nim starych powłok.

szpachlowanie pyłem drzewnym, pył drzewny

Na czym polega szpachlowanie pyłem drzewnym?

Podstawą szpachlowania pyłem drzewnym jest zmieszanie pyłu drzewnego z klejem stolarskim. Najlepiej postawić na pył pochodzący z takiego samego gatunku drewna jak to, które zamierzamy uzupełniać. Skąd pozyskać pył? Najlepiej zebrać ten, który powstaje podczas szlifowania, a następnie czyszczenia drewna za pomocą papieru bądź szlifierki. Z całą pewnością nie należy obawiać się, że pyłu zabraknie. Podczas tych etapów prac jest go wystarczająco dużo.

Powstały pył zbieramy na deseczkę bądź kartkę papieru. Ważne, aby powierzchnia była czysta. Dokładnie sprawdzamy czy w pyle nie znajdują się żadne drzazgi bądź inne śmieci. Jeśli są, należy je bardzo dokładnie usunąć. Następnie przychodzi pora na połączenie pyłu z wybranym klejem stolarskim.

Co jest potrzebne do szpachlowania pyłem?

Aby wykonać szpachlowanie pyłem drzewnym, potrzebne są:

  • pył w odpowiedniej ilości;
  • wybrany klej stolarski;
  • szpachelka.

Nie można zapomnieć o powierzchni, na którą będziemy zbierać pył. Jak wspomnieliśmy powyżej, doskonale sprawdzi się zwykła deseczka bądź kartka papieru. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić czy w zbieranym pyle nie ma drzazg czy innych zanieczyszczeń.

Zobacz także: odpady drzewne

O czym należy pamiętać?

Trzeba pamiętać, że różny klej gwarantuje różne właściwości przygotowanej w ten sposób szpachli. I tak jeśli zdecydujemy się na klej skórko – kostny, szpachla będzie charakteryzowała się doskonała przyczepnością. Będzie również naprawdę sprężysta. Jeśli zależy nam na czasie, doskonale sprawdzi się klej biały typu wikol, który zakupimy bez najmniejszego problemu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, szpachli można nadać kolor, dodając do niej odpowiednią bejcę w niewielkiej ilości.

Zdjęcia: lovelihood, MillenniumLuxuryCoaches via Flickr