Treść główna

Porady Ciekawostki Węgiel drzewny

Węgiel drzewny

Drewno bardzo powszechnie kojarzy się nam z materiałem opałowym. Warto jednak wiedzieć, że nie musi ono występować w swojej naturalnej formie, aby móc z powodzeniem spełniać takie zadania. Wielką popularnością cieszy się aktualnie węgiel drzewny, uzyskiwany właśnie z drzewa, ale stosowany w innych celach niż ogrzewanie naszych domów czy większych obiektów. W niektórych przypadkach może on odgrywać bardzo istotną rolę, warto w takim razie posiadać na jego temat przynajmniej podstawową wiedzę.

węgiel drzewny

Z jakiego drewna powstaje węgiel drzewny?

Węgiel drzewny może być przygotowywany z praktycznie każdego gatunku drewna, ale odmienne właściwości sprawiają, że do konkretnych zadań lepiej sprawdzają się poszczególne jego rodzaje. Trudno jest zatem określić, który gatunek drewna jest tu najlepszy; wszystko zależy od naszych potrzeb. Węgiel drzewny powszechnie jest wykorzystywany jako opał na grilla. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest drewno o wysokiej twardości, bowiem pali się ono najdłużej i pozwala na przygotowywanie najlepszych potraw. Do twardych gatunków drewna zalicza się między innymi dąb, buk oraz wiśnia.

Węgiel drzewny – jak powstaje?

Węgiel drzewny znany jest już od wieków, zaś na przestrzeni stuleciu sposób jego powstawania znacznie się zmienił. Jeszcze w XX wieku uzyskiwano go poprzez wypalanie drewna w specjalnych dołach – mielerzach – które przysypywano ziemią. Metoda ta nie była jednak zbyt efektywna; wykorzystywany przy tym bardzo wiele energii, niezbędnej do ogrzania ziemi otaczającej wypalane drewno. Aktualnie większą popularnością cieszą się specjalnie do tego przystosowane, stalowe retorty które znacznie zwiększają efektywność produkcji. Przy obecnych metodach z 5 kilogramów drewna można uzyskać około kilograma węgla drzewnego.

węgiel drzewny

Zobacz także: Wartość opałowa drewna

Jako materiał opałowy węgiel drzewny jest dość zdrowy, bowiem przy spalaniu go nie powstaje zbyt wiele substancji smolistych. Dodatkowo odznacza się on wysoką wydajnością energetyczną, znacznie przewyższając pod tym względem zwykłe drewno czy nawet benzynę. Spala się dość powoli, przez co idealnie nadaje się na rozpałkę pod grilla. Posiada także właściwości zdrowotne, dzięki czemu powszechnie wykorzystuje się go w medycynie – w formie tabletek jest między innymi znanym lekiem na dolegliwości żołądkowe.

Węgiel drzewny nie jest szkodliwy, jeśli do jego produkcji użyto odpowiedniego drewna. Niektórzy nieuczciwi producenci stosują w tym celu gorsze materiały, takie jak odpady czy przegniłe drewno; w takim wypadku sam dym powstały przy spalaniu takiego węgla może zawierać groźne substancje.

Zdjęcia: Wikipedia