Wełna drzewna

Wełna drzewna to jeden z ostatnich produktów obróbki drewna. Tartak, po uzyskaniu tarcicy przerabia za pomocą specjalnej maszyny strugającej pozostające po tym procesie odpadki – tak właśnie powstaje ten materiał. Ma ona postać długich, wąskich wiórów, które jednak, w przeciwieństwie do zwykłych strużyn, mają określoną długość i szerokość, dlatego też do jej produkcji niezbędne są odpowiednie maszyny do drewna. Najczęściej spotkać można wełnę drzewną świerkową bądź wykonaną z innych gatunków iglastych – właśnie ich właściwości bowiem najlepiej nadają się do wykonania tego materiału.

wełna drzewna

Wełna drzewna i jej zastosowanie

Wełna drzewna znajduje mnóstwo zastosowań. Szczególnie często spotyka się ją jako materiał pakowy – świetnie bowiem zdaje egzamin, jeśli zamierzamy zapakować przedmioty szklane lub szczególnie wrażliwe na wstrząsy. Poza tym, idealnie nadaje się na materiał izolacyjny – stosuje się ją do dociepleń dachów, stropów ścian i niewielkich budynków. Wata drzewna wykazuje również doskonałe właściwości, jeśli chodzi o izolację akustyczną – świetnie tłumi wszystkie drgania i dźwięki. Jej atrakcyjne walory wizualne sprawiają, że często wykorzystuje się ją w roli elementu dekoracyjnego – zwłaszcza, jeśli zależy nam na minimalistycznym, surowo-rustykalnym efekcie. Wata drzewna może też posłużyć do wyrobu płyt wiórowych, więc, co za tym idzie, często korzysta z niej branża meblarska oraz budownictwo drewniane.

Właściwości wełny drzewnej

Wióry, które składają się na watę drzewną mają długość oscylującą wokół pięćdziesięciu centymetrów – zazwyczaj jest to czterysta osiemdziesiąt milimetrów, podczas gdy ich szerokość wynosi około pięciu milimetrów, zaś grubość – poniżej pół milimetra. Właściwości chłonne wełny drzewnej są zbliżone do jej mineralnej odpowiedniczki – w przeciwieństwie do tej drugiej, wełna drzewna wykazuje jednak znacznie lepszą chłonność.

wełna drzewna

Wśród zalet wełny drzewnej niewątpliwie warto wymienić również jej niską wagę, która w dużej mierze jest zasługą wolnej przestrzeni pomiędzy wiórami. Ten sam powód ma również jej doskonała izolacyjność akustyczna – jej właściwości tłumiące są porównywalne ze styropianem. Wełna drzewna, w przeciwieństwie do styropianu i wełny mineralnej, nie pyli, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana w dosłownie każdych warunkach. Jest ona również w całości wykonana z drewna – nie zawiera zatem absolutnie żadnych chemicznych dodatków, co w połączeniu z elastycznością, łatwym montażem oraz długowiecznością czyni z niej idealny materiał do dociepleń domów.

Gdzie kupić wełnę drzewną?

To, gdzie powinniśmy szukać wełny drzewnej, zależne jest przede wszystkim od tego, w jakim celu zamierzamy ją kupić. Jeśli ma ona posłużyć jako materiał izolacyjny bądź pakowy, najlepiej zrobimy, jeśli udamy się po nią do sklepu budowlanego – wtedy zapłacimy za nią dziesięć złotych za kilogram. Jeśli zaś potrzebujemy jej w celach dekoracyjnych, musimy przygotować się na nieco większy wydatek – takie wióry muszą być bowiem specjalnie wyselekcjonowane, często również są dodatkowo barwione, co tylko zwiększa ich estetyczne walory. W tym przypadku za kilogram takiego surowca będziemy musieli zapłacić około pięćdziesięciu złotych.

Zdjęcia: Specialtywraps, Headhuntertaxidermy.

Komentarze (1) w “Wełna drzewna”

  • Wojciech P napisał(a):

    Piszecie że: „Ten sam powód ma również jej doskonała izolacyjność akustyczna – jej właściwości tłumiące są porównywalne ze styropianem” podczas gdy moja wiedza jest taka, że standardowy styropian nie ma dobrej izolacyjności akustycznej, tak więc albo pierwsza część zdania jest prawdziwa albo druga.
    Bardzo dobrą izloacyjność akustyczną ma za to wełna mnineralna.
    Jeśli chcemy wykorzystać styropian do wygłuszenia to musimy zastosować specjalny jego rodzaj (nie jest tak sztywny).

  • Dodaj komentarz