Treść główna

Porady Ciekawostki Wyjątkowy urok instrumentów z drewna

Wyjątkowy urok instrumentów z drewna

Wsłuchując się w dźwięki ulubionej muzyki, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, z jaką pieczołowitością musiały powstawać poszczególne instrumenty, aby potem móc emitować tak harmonijne, perfekcyjne wręcz dźwięki. Jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji instrumentów jest drewno.

drewno na instrumenty

Historia instrumentów z drewna

Historia instrumentów z drewna sięga czasów starożytności. Wspomnieć tu należy chociażby harfy, liry, lutnie i kitary, na których grało się w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie, Mezopotamii oraz w innych prastarych państwach. Tradycja strunowych instrumentów z drewna przeniosła się na nowożytne czasy. W wiekach średnich, renesansie i baroku pojawiały się coraz to nowe instrumenty tego typu, m.in.: mandoliny, bałałajki, cytry. Niektóre z dawnych instrumentów przetrwały do dziś, inne uległy ewolucji, jednak drewno nadal pozostaje jednym z najlepszych tworzyw w tej dziedzinie. Zapewne ma to związek z jego cennymi właściwościami, dzięki którym dźwięk odpowiednio wibruje i rezonuje.

Jak powstają instrumenty drewniane?

Nie ma jednej, uniwersalnej techniki. Wszystko zależy od specyfiki danego instrumentu. Najliczniejszą grupą instrumentów z drewna są instrumenty strunowe wyposażone w pudło rezonansowe i szyjkę (m.in. skrzypce, wiolonczele, gitary). Tworzone są przez lutników. Zanim jednak w ogóle zaczną powstawać, drewno musi być poddane długotrwałemu procesowi suszenia (zobacz: szuszenie drewna). Kiedy surowiec jest gotowy, następuje proces wycinania, kształtowania, szlifowania i sklejania poszczególnych części pudła rezonansowego. Kolejne kroki to: wykonanie gryfu, doklejenie go do pudła, lakierowanie oraz mocowanie strun. Typ drewna, z którego wykonane są strunowe instrumenty smyczkowe i szarpane, bywa różny. Dla przykładu gitary wykonuje się zazwyczaj z drewna topoli, klonu, mahoniu, natomiast skrzypce buduje się z drewna świerkowego i jaworowego.

drewno na instrumenty

Drewno na fortepian i pianino

Zupełnie inną grupę instrumentów z drewna stanowi fortepian i jego odmiany. Proces ich tworzenia jest bardzo skomplikowany, wymaga użycia wielu elementów i połączenia ich w mechanizm młoteczkowy. Dzięki niemu możliwe jest przeniesienie mocy uderzenia klawisza na znajdujące się wewnątrz struny, a potem – uzyskanie dźwięku. Do wytwarzania fortepianów i pianin, zarówno jeśli chodzi o elementy mechaniki, jak i wykończenie, używanych jest jest przeważnie kilka różnych rodzajów drewna, w tym: mahoń, buk, klon, orzech, świerk, jawor, grusza i inne.

Czy wiesz, że…

Instrumenty z drewna, podobnie jak i inne instrumenty muzyczne, mogą być bardzo wysokiej jakości, a co za tym idzie – bardzo drogie. Nie bez znaczenia jest tu renoma i tradycja marki. Ciekawostką jest fakt, iż jedną z najznakomitszych altówek świata dzieła Stradivariusa wyceniono na 45 milionów dolarów.