Treść główna

Porady Ciekawostki Zagrożenia i ochrona drewna

Zagrożenia i ochrona drewna

Wiadomo, że każdy materiał trzeba chronić przed zniszczeniem, a drewno zasługuje na szczególną uwagę w tym temacie. Świeże drewno jest kolorystycznie znacznie jaśniejsze niż drewno stojące już jakiś czas w pomieszczeniu. W miarę upływu czasu ciemnieje, barwa staje się intensywniejsza oraz traci na zapachu. Na każdym etapie należy drewno odpowiednio zabezpieczyć. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na zmiany zachodzące w drewnie oraz jak je chronić.

ochrona drewna

Wpływ słońca na drewno

Słońce działa niekorzystnie na drewno, destrukcyjnie wpływa na górną warstwę jego warstwę. Powoduje to nie tylko szarzenie, ale i mechacenie tej warstwy. Chropowata zaś powierzchnia łatwiej ulega zabrudzeniu – ponieważ została naruszana przez promienie słoneczne.

ochrona drewna

Wilgoć – wróg nr 1

Wilgoć to drugi wróg drewna, o wiele większy od słońca. Sprawia, że materiał drewniany pęcznieje, a gdy już zdąży wyschnąć, to zaczyna się kurczyć. Tego rodzaju zniszczenie prowadzi do wielu pęknięć w strukturze drewna. Ponadto wilgoć roznosi także bakterie, przez co mogą powstawać grzyby. Drewno, na którym pojawiła się pleśń, staje się niebieskawe.

Grzyby zaś powodują ciemne plamy na drewnie. Na szczęście nie oddziałuje to na funkcjonalność tego materiału, a jedynie na wizualność i estetykę. Jedynymi wyjątkami są grzyby gnilne, które sprawiają, że drewno przestaje się nadawać do jakiegokolwiek użytku.
Wilgoć i słońce mają najbardziej niszczący wpływ dla domów nad morzem oraz na większości przestrzeni otwartych. Wówczas czynniki te mogą wyrządzić delikatnemu drewnu jeszcze więcej szkody.

ochrona drewna

Szkodniki drewna

W innych strefach klimatycznych drewno może paść ofiarą różnego rodzaju szkodników takich jak korniki czy też termity. Aby wszelkie zagrożenia nie były dla drewna straszne, należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Ochrona drewna

Czyścić drewno należy środkami tylko i wyłącznie przeznaczonymi do drewna, gdyż inne mogłyby je zniszczyć. Ponadto, warto sprawdzić na samym początku użytkowania, czy drewno zostało odpowiednio zabezpieczone specjalnymi impregnatami i preparatami (zobacz: konserwacja drewna). W momencie, gdy zauważymy, że drewno zostało pokryte pleśnią, należy natychmiast zmyć ją środkiem do usuwania pleśni, po czym pozostawić na dłuższy czas tak, by środek miał okazję zacząć działać. Następnie należy go spłukać i odpowiednio zabezpieczyć. Ważne jest, aby reagować jak najszybciej

W przypadku jakiś pytań lub wątpliwości polecamy konsultację ze specjalistami z przemysłu drzewnego lub budowlanego. Fachowcy tacy nie tylko na co dzień pracują z drewnem, ale posiadają także bogatą wiedzę z zakresu maszyn do obróbki drewna czy poszczególnych preparatów do jego zabezpieczenia.