Treść główna

Porady Ciekawostki Cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny jest gatunkiem drzewa należącego do rodziny cyprysowatych, stąd też i jego nazwa. Jak wygląda i gdzie najczęściej można go spotkać? Jak wykorzystywane jest jego drewno?

cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny – nazwa, pochodzenie i występowanie

Cypryśnik błotny zaliczany jest do drzew cypryśnikowatych. Z łaciny gatunek ten nosi nazwę Taxodium distichum. Występuje naturalnie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na błotnistych obszarach Florydy, gdzie ma znakomite warunki do wzrostu. W Europie jest sadzony jako drzewo ozdobne i parkowe.
Najlepiej cyprysiki błotne w formie litych drewno stanów rosną nad rzekami, na bagnach i terenach zalewowych, nawet na podłożu zalanym bezpośrednio wodą albo na wilgotnej glebie.
Niektórzy badacze nie zaliczają w ogóle cyprysika błotnego do cyprysików jako takich. To szczególny gatunek, wyróżniający się gęstymi konarami oraz ciekawym, stopniowym pokrojem.

Zobacz także: bożodrzew

Cypryśnik błotny – charakterystyka drewna

Pień cyprysika błotnego jest szeroki u nasady i zwęża się ku górze. Osiąga wysokość 25-50 metrów w swojej ojczyźnie, w USA, a w Polsce dorasta do 4 metrów wysokości i 2 metrów szerokości.
Drewno cyprysika błotnego ma żółto lub jasnobrązowo zabarwioną twardziel i żółtawobiały biel. Charakteryzuje się niewielką wagą. Jest miękkie i ma bardzo dobre właściwości mechaniczne. Słoje roczne wąskie, dobrze widoczne, dzięki zabarwieniu drewna późnego na ciemniejszy kolor.

cypryśnik błotny

Cypryśnik błotny i jego zastosowanie

Z uwagi na fakt, że drewno cyprysika błotnego ma jednorodną strukturę, jest odporne na odkształcenia, łatwo się je klei i obrabia mechanicznie i ręcznie, wykorzystywane jest ono w stolarstwie, głównie do produkcji mebli, ale i w budownictwie. Tworzy się z niego drzwi, przybory kuchenne, meble domowe, czy rzeźby.
W Europie najczęściej cyprysiki błotne są wykorzystywane jako rośliny ozdobne, w skwerach, w parkach i w ogrodach.

Zobacz także: drzewo mango

Ciekawostki

Drzewo cyprysika błotnego dożywa nawet 1000-3000 lat. Odkryto, że w danych epokach cyprysiki błotne porastały niemal całą Europę i utworzyły pokaźne pokłady węgla brunatnego.

Zdjęcia: Sten, DockHi via Wikipedia