Treść główna

Porady Ciekawostki Domy ekologiczne

Domy ekologiczne

Domy ekologiczne zyskują coraz więcej zwolenników. Osobom, które decydują się na budowę takiego lokum, zależy nie tylko na ochronie środowiska, ale też na oszczędzaniu energii.

domy ekologiczne

fot. phototouring


Domy ekologiczne to nie do końca to samo, co domy energooszczędne. Te pierwsze muszą być wykonane z materiałów budowlanych, które można poddać recyklingowi. Dlatego właśnie najczęściej wykonywane są z drewna, w tym z popularnych bali drewnianych. Powinien być budowany tak, by nie ingerować zbytnio w środowisko. Najważniejsze, aby przez cały okres budowy oszczędnie gospodarować dostępnymi surowcami, od wykonania projektu, poprzez prace konstrukcyjne i użytkowanie budynku, aż po jego rozbiórkę. Odpowiednie surowce i maszyny do obróbki drewna to połowa sukcesu.

Niskie zużycie energii

Główną zaletą przyjaznych dla środowiska domów ekologicznych jest obniżenie kosztów eksploatacji. Są one bowiem ciepłe, energooszczędne, a koszty ich realizacji są stosunkowo niskie. Takie domy mają też doskonały wpływ na nasze zdrowie, zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza i korzystny mikroklimat. Ciekawostką jest też, że do budowy domów ekologicznych coraz częściej wykorzystuje się glinę. Jest to niezwykle trwały surowiec i łatwo się z niego buduje.

domy ekologiczne

fot. hahatango

Podczas eksploatacji, dom powinien zużywać jak najmniej energii, zarówno w kwestii oświetlenia, ogrzewania, a także użytkowania sprzętów domowych. Jednym z najlepszych dachów jest dach dwuspadowy. Na jego dużej powierzchni można zainstalować kolektory słoneczne, dzięki którym pozyskamy darmową energię oraz okna połaciowe, zwiększające dopływ światła.

Jak rozmieścić pomieszczenia?

Budując dom ekologiczny, powinniśmy też dobrze przemyśleć rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Wejście do takiego domu (najlepiej od strony wschodniej) powinno prowadzić przez szczelnie zamykany przedsionek. Najlepiej, jeśli jego wysokość obniżona jest do minimum, zmniejsza się wówczas powierzchnia wymagająca ogrzania. Pokój dzienny najlepiej umieścić w południowej części domu, np. z wyjściem na południowy taras.

domy ekologiczne

fot. homedesignss

Do kuchni natomiast, możemy przejść z salonu przez kącik jadalny. Obniżony sufit w kuchni pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. Szybciej też nagrzeje się pomieszczenie, np. przy gotowaniu lub w czasie pracy urządzeń AGD. W północnej części domu powinno znaleźć się jak najmniej okien, a jeśli to możliwe, to warto całkiem z nich zrezygnować i np. w tym miejscu postawić garaż.
Bryła domu powinna być prosta, tak by jego wnętrze zapewniało minimum niezbędne do codziennego funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z nowoczesnych rozwiązań i potrzeb licznej rodziny. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń i ich rozsądne wykorzystanie pozwoli na komfortowe mieszkanie w energooszczędnym domu.