Treść główna

Porady Ciekawostki Drewno głogowe i jego zalety

Drewno głogowe i jego zalety

Głóg to mało wymagające drzewo lub krzew, na pierwszy rzut oka niepozorny i mało ciekawy, posiadający jednak wiele zalet. W regionalnych gwarach głóg bywa określany jako babi mąka, ptôszi chleb, zajęcze gruszki, kolidupa lub diobli gruszki. Roślina ta należy do rodziny różowatych, na chwilę obecną znanych jest około dwustu gatunków głogu.

głóg, drewno głogowe

Głóg – pochodzenie i występowanie

Głóg można spotkać w wielu miejscach, jest to roślina mało wymagająca, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczny, w tym częste opady lub susze. Krzew ten wywodzi się z północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Obecnie znanych jest około dwustu gatunków głogu, które często się krzyżują, tworząc nowe odmiany.
Głóg można spotkać na terenie całej Polski, w jasnych lasach, na siedliskach, a nawet w śródpolnych zaroślach. Niekiedy bywa sadzony jako roślina ozdobna. W Polsce najczęściej występuje głóg jednoszyjkowy, dwuszyjkowy oraz pośredni.
Większość osób docenia zalety owoców głogu, warto jednak pamiętać, że wiele zalet posiada również drewno głogowe.

Drewno głogowe – charakterystyka

Drewno głogowe jest bardzo twarde i ciężkie, a tym samym trudne w obróbce. Nie posiada ono twardzieli zabarwionej, jego barwa i struktura są jednolite, a kolor żółtawoczerwonawy. Jego cechą jest trudna łupliwość, pod względem gęstości drewno głogowe można porównać z drewnem grabu.
Drewno głogowe jest bardzo cennym materiałem wykorzystywanym w rzeźbiarstwie, a także służące jako opał kominkowy.

głóg, drewno głogowe

Drewno głogowe odznacza się dużą zwięzłością i twardością, przedmioty wykonane z drewna głogowego mogą służyć przez długie lata, nie ulegając uszkodzeniu czy wypaczeniu.
Na uwagę zasługuje kora głogu – bardzo cienka, zielonobrunatna, delikatnie spękana, bardzo rzadko wykorzystywana w rzeźbiarstwie i stolarstwie.

Zobacz także: olejek kamforowy

Głóg – zastosowanie

Warto wspomnieć, że głóg, w szczególności jego owoce, bywają wykorzystywane jako skuteczny środek wzmacniający pracę serca, niwelujący dolegliwości ze strony układu krążenia i układu oddechowego.
W kulturze ludowej suszone i sproszkowane gałązki głogu potrafią wyleczyć złamane serce.
Właściwości magiczne przypisywane są także drewnu głogowemu, warto wiedzieć, że już starożytni Grecy przed ważną uroczystością nosili ze sobą głogowe gałązki, które miały wróżyć szczęście i pomyślność.